Rozstęp mięśnia prostego brzucha w ciąży

Schemat mięśni brzucha u kobiet w ciąży
Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej problemowi rozstępu mięśnia prostego brzucha u kobiet w ciąży i po porodzie.
O samym problemie rozejścia mięśnia prostego brzucha możecie przeczytać tutaj. Anatomię mięśnia prostego brzucha można przypomnieć sobie tu.
Schemat mięśni brzucha u kobiet w ciąży
Źródło: https://hpba.pl/kresa-biala/

Okres ciąży jest pięknym czasem dla większości kobiet. W organizmie każdej przyszłej mamy zachodzi szereg zmian ogólnoustrojowych, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla rozwoju maluszka. Zmiany te w sposób bezpośredni i pośredni wpływają na pojawienie się RMPB u kobiet w ciąży.

W czasie ciąży działające hormony (relaksyna i elastyna) oraz powiększająca się macica prowadzą do rozciągania mięśni brzucha. Hormony rozluźniające powodują uelastycznienie i rozluźnienie ścięgien, mięśni, więzadeł. To właśnie one odpowiadają za wydłużenie mięśni brzucha i rozejście głów mięśnia prostego na boki. Macica zwiększa swoją objętość poprzez przerost włókien mięśniowych i tkanki łącznej. Za pojawienie się rozejścia mięśnia odpowiedzialne są również zmiany, które zachodzą w narządzie ruchu. Wzrastająca masa ciała ciężarnej, przesunięcie środka ciężkości ciała o ok. 2 cm do przodu, czego skutkiem jest pogłębienie lordozy lędźwiowej i nadmierne przodopochylenie miednicy – wszystko to powoduje dysbalans mięśniowy. Przyczynia się on do zmniejszenia stabilizacji kręgosłupa, osłabienia powłok brzusznych – kresa biała ulegnie ścieńczeniu, a głowy mięśnia prostego brzucha rozejdą się na boki.

Przyczyny rozstępu mięśnia prostego w czasie ciąży i po porodzie:

  • ciąża mnoga,
  • duży przyrost masy ciała w ciąży
  • wysoka masa urodzeniowa dziecka
  • ułożenie dziecka w macicy
  • liczne ciąże
  • słabe mięśnie brzucha i grzbietu, jak również zbyt napięte mięśnie brzucha
  • delikatna budowa ciała ciężarnej
  • wiek matki < 35 lat
  • brak aktywności fizycznej przed ciążą, bądź nieprawidłowo dobrana aktywność w czasie ciąży

W III trymestrze ciąży (w okolicach 32 – 34 t.c.) pojawienie się RMPB jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Najpierw mięśnie proste brzucha wydłużają się (nawet o 15 cm!), ale potem nie mogą się już bardziej wydłużyć, więc rozchodzą się na boki. Po około roku od porodu mięśnie powinny powrócić na swoje miejsce i odzyskać wcześniejszą elastyczność i wygląd. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Odsunięte od siebie mięśnie nie tworzą silnej przedniej ściany brzucha, skóra jest rozciągnięta i traci elastyczność. Tak wyglądający brzuch jest już nie tylko problemem kosmetycznym, ale przede wszystkim – funkcjonalnym. RMPB może skutkować uwidocznieniem się przepukliny brzusznej, bólami w obrębie brzucha, miednicy i pleców, zaburzeniem statyki narządu rodnego, wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Jeśli jednak, pomimo rozejścia, Twój brzuch pracuje prawidłowo, ściany tułowia są funkcjonalne to nie martw się tą zwiększoną odległością między mięśniami prostymi. To Twoja nowa anatomia 🙂

Czy można zapobiec pojawieniu się RMPB w czasie ciąży i po porodzie?

Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj genetyka, jakość kolagenu w ciele oraz stan mięśniowo – powięziowy zarówno przed ciążą, jak i w trakcie jej trwania. Odpowiednia, umiarkowana aktywność fizyczna, sposób, w jaki wstajemy z łóżka, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała (bez wypychania brzucha do przodu), prawidłowe oddychanie, siła i sprawność mięśni dna miednicy i mięśni głębokich, unikanie dźwigania, a w razie pojawienia się problemu – niezwłoczna wizyta u fizjoterapeuty, mogą mieć znaczący wpływ na stan tkanek naszego brzucha w trakcie trwania ciąży i po porodzie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Odpowiednia dieta dostarczy składników, które mają pozytywny wpływ na kresę białą. Woda – kolagen składa się w 70% z wody, a nawodnienie tkanek wpłynie pozytywnie na ich utlenowanie i odżywienie. Witamina C – uczestniczy w syntezie elastyny i kolagenu. Witaminy z grupy B – odpowiadają m.in. za prawidłowy metabolizm, wchłanianie aminokwasów oraz syntezę kolagenu. Witamina A – stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Należy unikać żywności przetworzonej oraz cukru – to wrogowie i cisi zabójcy kolagenu.

Jeśli chcesz skontrolować stan swoich mięśni brzucha po porodzie lub zadbać o profilaktykę rozejścia jeszcze w czasie ciąży – umów się na wizytę

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę