Rozstęp mięśnia prostego brzucha w ciąży

Schemat mięśni brzucha u kobiet w ciąży
Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej problemowi rozstępu mięśnia prostego brzucha u kobiet w ciąży i po porodzie.
O samym problemie rozejścia mięśnia prostego brzucha możecie przeczytać tutaj. Anatomię mięśnia prostego brzucha można przypomnieć sobie tu.
Schemat mięśni brzucha u kobiet w ciąży
Źródło: https://hpba.pl/kresa-biala/

Okres ciąży jest pięknym czasem dla większości kobiet. W organizmie każdej przyszłej mamy zachodzi szereg zmian ogólnoustrojowych, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla rozwoju maluszka. Zmiany te w sposób bezpośredni i pośredni wpływają na pojawienie się RMPB u kobiet w ciąży.

W czasie ciąży działające hormony (relaksyna i elastyna) oraz powiększająca się macica prowadzą do rozciągania mięśni brzucha. Hormony rozluźniające powodują uelastycznienie i rozluźnienie ścięgien, mięśni, więzadeł. To właśnie one odpowiadają za wydłużenie mięśni brzucha i rozejście głów mięśnia prostego na boki. Macica zwiększa swoją objętość poprzez przerost włókien mięśniowych i tkanki łącznej. Za pojawienie się rozejścia mięśnia odpowiedzialne są również zmiany, które zachodzą w narządzie ruchu. Wzrastająca masa ciała ciężarnej, przesunięcie środka ciężkości ciała o ok. 2 cm do przodu, czego skutkiem jest pogłębienie lordozy lędźwiowej i nadmierne przodopochylenie miednicy – wszystko to powoduje dysbalans mięśniowy. Przyczynia się on do zmniejszenia stabilizacji kręgosłupa, osłabienia powłok brzusznych – kresa biała ulegnie ścieńczeniu, a głowy mięśnia prostego brzucha rozejdą się na boki.

Przyczyny rozstępu mięśnia prostego w czasie ciąży i po porodzie:

  • ciąża mnoga,
  • duży przyrost masy ciała w ciąży
  • wysoka masa urodzeniowa dziecka
  • ułożenie dziecka w macicy
  • liczne ciąże
  • słabe mięśnie brzucha i grzbietu, jak również zbyt napięte mięśnie brzucha
  • delikatna budowa ciała ciężarnej
  • wiek matki < 35 lat
  • brak aktywności fizycznej przed ciążą, bądź nieprawidłowo dobrana aktywność w czasie ciąży

W III trymestrze ciąży pojawienie się RMPB jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Po około roku od porodu mięśnie powinny powrócić na swoje miejsce i odzyskać wcześniejszą elastyczność i wygląd. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Odsunięte od siebie mięśnie nie tworzą silnej przedniej ściany brzucha, skóra jest rozciągnięta i traci elastyczność. Tak wyglądający brzuch jest już nie tylko problemem kosmetycznym, ale przede wszystkim – funkcjonalnym. RMPB może skutkować uwidocznieniem się przepukliny brzusznej, bólami w obrębie brzucha, miednicy i pleców, zaburzeniem statyki narządu rodnego, wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Czy można zapobiec pojawieniu się RMPB w czasie ciąży i po porodzie?

Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj genetyka, jakość kolagenu w ciele oraz stan mięśniowo – powięziowy zarówno przed ciążą, jak i w trakcie jej trwania. Odpowiednia, umiarkowana aktywność fizyczna, sposób, w jaki wstajemy z łóżka, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała (bez wypychania brzucha do przodu), prawidłowe oddychanie, siła i sprawność mięśni dna miednicy i mięśni głębokich, unikanie dźwigania, a w razie pojawienia się problemu – niezwłoczna wizyta u fizjoterapeuty, mogą mieć znaczący wpływ na stan tkanek naszego brzucha w trakcie trwania ciąży i po porodzie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Odpowiednia dieta dostarczy składników, które mają pozytywny wpływ na kresę białą. Woda – kolagen składa się w 70% z wody, a nawodnienie tkanek wpłynie pozytywnie na ich utlenowanie i odżywienie. Witamina C – uczestniczy w syntezie elastyny i kolagenu. Witaminy z grupy B – odpowiadają m.in. za prawidłowy metabolizm, wchłanianie aminokwasów oraz syntezę kolagenu. Witamina A – stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Należy unikać żywności przetworzonej oraz cukru – to wrogowie i cisi zabójcy kolagenu.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę