Amnezja pośladkowa

Pośladki bez amnezji pośladkowej
Czy nasza pupa może być „martwa”? Tak! Syndrom martwej pupy, czyli tak zwana amnezja pośladkowa, może dotknąć każdego z nas. Nawet tych, którzy regularnie trenują i są aktywni fizycznie.
Pośladki bez amnezji pośladkowej

XXI wiek. Siedzący tryb życia. Siedzimy w pracy, w drodze do i z pracy, po powrocie do domu. Podróżujemy siedząc, jemy siedząc, czytamy i oglądamy seriale siedząc. Oczywiście, w przerwie chodzimy na siłownię, biegamy, jeździmy na rowerze, ale czy to na pewno wystarczy, by przywrócić pamięć naszym pośladkom? Pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy, gdy próbujemy wyobrazić sobie „martwy pośladek”? Płaska, bezkształtna pupa. Ale to nie tylko problem natury estetycznej, lecz przede wszystkim konsekwencje zdrowotne.

Amnezja pośladka (gluteal amnesia) inaczej syndrom martwego pośladka, syndrom „głupiego”  pośladka- zabawne nazwy, jednak zjawisko to jest poważnym problemem medycznym. Dotyczy ono słabości mięśni, które z czasem zapominają jaka jest ich prawdziwa funkcja, a ich pracę przejmują sąsiednie mięśnie.

Do grupy mięśni pośladkowych zaliczamy m.in.: mięsień pośladkowy wielki, pośladkowy średni, pośladkowy mały. To głównie te mięśnie odpowiadają za kształt i wygląd naszej pupy. Zaliczają się one do mięśni posturalnych czyli tych, które stabilizują nasze ciało. Niestety siedzący tryb życia przyczynia się do nadmiernego napinania i skracania naszych zginaczy bioder. By zachować równowagę w obrębie miednicy grupa mięśni pośladkowych ulega rozluźnieniu i rozciągnięciu. Inne objawy, jakie można zaobserwować przy osłabionych mięśniach pośladkowych to: nadmierna rotacja wewnętrzna w stawie biodrowym z koślawieniem kolan i stóp oraz silne napięcie w ścięgnach podkolanowych.

Nieaktywne pośladki mogą skutkować:

 • Bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa
 • Zmniejszoną mobilnością stawu biodrowego
 • Bólem w stawie kolanowym, skokowym
 • Zapaleniami w obrębie ścięgna Achillesa i mięśni łydek, rozcięgna podeszwowego (np. u biegaczy)
 • Wadami postawy
 • Zmianą wzorców ruchowych np. podczas chodzenia, biegania
 • Nieprawidłową techniką podczas wykonywania ćwiczeń siłowych
 • Nieproporcjonalnym rozwojem mięśni nóg (przedniego i tylnego uda)

Kto jest najbardziej narażony na syndrom martwej pupy?

 • Przede wszystkim osoby prowadzące siedzący tryb życia
 • Osoby z nieprawidłową postawą ciała – z nadmiernym przodpochyleniem miednicy (tak ustawiona miednica rozciąga mięśnie pośladkowe, więc trudniej je zaktywizować podczas ruchu)
 • Biegacze, rowerzyści (trening ukierunkowany głównie na rozwój mięśni nóg)
 • Osoby, które w niewłaściwy sposób podczas treningów pracują nad mięśniami brzucha

Jak sprawdzić czy amnezja pośladkowa dotyczy właśnie Ciebie?

Zrób przysiad przed lustrem – jeśli w trakcie jego wykonywania Twoje kolana uciekną do środka, to znak, że mięśnie pośladków są znacznie osłabione, a przewagę mają mięśnie przywodziciele uda.

Połóż się na plecach z rękami pod pośladkami. Spróbuj ścisnąć najpierw prawy, potem lewy pośladek, następnie oba na raz – praca mięśni powinna być wyraźnie wyczuwalna pod Twoimi rękami.

Jeśli regularnie ćwiczysz, również pośladki, ale trudno jest Ci „zmęczyć” pupę i dodatkowo cały czas pozostaje ona płaska, jej kształt się nie zmienia – to również może świadczyć o amnezji pośladkowej. Wtedy trudno je uruchomić podczas ćwiczeń i osiągnąć wymarzone rezultaty. Pamiętaj, że prawidłowo pracujące pośladki powinny być aktywne podczas chodzenia, biegania, wchodzenia po schodach czy chodzenia po górach.

Czy z amnezji pośladkowej można się wyleczyć? Tak! Potrzeba do tego jednak odrobiny cierpliwości, wytrwałości, regularności i dobrze ukierunkowanego treningu dla mięśni pośladkowych. Jeśli spełnisz wszystkie te wymogi efekty na pewno będzie można nie tylko zobaczyć, ale i wyczuć! Rusz swój tyłeczek z kanapy!

W tym miejscu znajdziesz moje propozycje pięciu prostych ćwiczeń, dzięki którym zaktywizujesz swoje pośladki. Natomiast w tym artykule pokazuje trochę trudniejsze ćwiczenia pośladków do wykonania w domu. 

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Amnezja pośladkowa

2 komentarze do “Amnezja pośladkowa

 1. Hej 🙂 Dosc przypadkowo trafilam na twojego bloga ale chyba wreszcie znalazłam odpowiedz na pytanie czemu mimo tylu ćwiczen i codziennych treningow moja pupa jest prawie plaska! Probowalam juz wszystkiego ale chyba tylko poglebialam ten efekt bo widze, że jazda na rowerze i bieganie sprawia, że jest coraz gorzej zamiast lepiej 🙁 Brzuch cwicze z chodakowska ale tak czytam i duzo trenerek i fizjoterapeutow odradza treningi z nia i chyba cos w tym jest, bo kiedys w ogole nie bolaly mnie np. plecy, a teraz dosc czesto. Wracajac do pupy…czy sa jakies specjalne cwiczenia zeby ten syndrom odwrocic? Moga byc nawet ciezkie, nie boje sie zmeczyc 😛 tylko zeby zadzialalo…Pozdrawiam Cie serdecznie i dzieki za taki madry wpis 🙂

 2. Cześć 🙂 Po pierwsze, niezależnie od tego z kim ćwiczysz (czy jest to Chodakowska, czy inna trenerka), pamiętaj by dbać o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń. Jeśli chodzi o płaską pupę- jazda na rowerze i bieganie nie sprawią, że pupa nabierze lepszych kształtów. Podczas jazdy na rowerze i biegania pracując głównie mięśnie nóg. Paradoksalnie mięśnie pośladków można wykształcić poprzez proste ćwiczenia takie jak wznos bioder do góry w leżeniu tyłem, odwodzenie nogi w leżeniu bokiem, wchodzenie po schodach. Pamiętaj by przy każdym ruchu świadomie aktywować mięśnie pupy. Warto również zaopatrzyć się w mini bandy, dzięki którym pośladki szybciej nabiorą pożądanych kształtów. Obserwuj moją stronę, na pewno wrzucę tutaj artykuł z ćwiczeniami na tę partię mięśni. Pozdrawiam Z.V.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę