Pierwsze buty Twojego dziecka

Jednymi z najczęstszych pytań rodziców są te dotyczące wyboru jak najlepszego obuwia dla dziecka. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć Rodzicom główne zasady, którymi należy się kierować podczas wyboru bucików dla dziecka.
Źródło: http://www.benc.pl/czytelnia/664/jak-najlepiej-chronic-male-stopki-dziecka/

Nie kupuj obuwia bez wcześniejszego mierzenia

Obuwie dla malucha zawsze powinno być dokładnie obejrzane, a później zmierzone. Nie należy kupować dla dziecka butów przez internet bez ich wcześniejszego dopasowania w sklepie stacjonarnym. Dla stopy dziecka nie wystarczy znać tylko rozmiaru, bądź długości wkładki w centymetrach. Należy również zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

Sprawdzaj rozmiar stopy dziecka regularnie

Stópki dziecka rosną bardzo szybko. Dlatego niemowlakowi sprawdzaj ich rozmiar co kilka tygodni, a dzieciom w wieku 3-6 lat raz na trzy miesiące. Dzięki temu zapobiegniesz noszeniu przez dziecko zbyt małych butów.

Cechy dobrego buta

  • Długość buta – około 10 – 12 mm dłuższa wkładka od długości stopy. Potrzeba około 5 mm luzu, by stopa mogła swobodnie pracować i przesuwać się w bucie podczas aktywności oraz kilka milimetrów zapasu dla rosnącej stopy. Bucik nie może być ani zbyt mały ani zbyt duży. W za mały obuwiu dziecko będzie podkulało, zaciskało palce, co zmieni jakość chodu. Natomiast w zbyt dużym bucie stopa nie będzie prawidłowo stabilizowana, dziecko będzie mogło potykać się, zmienia się również punkt zgięcia podeszwy.
  • Waga – but powinien być możliwie, jak najlżejszy, by nie obciążać zbytnio stopy dziecka i nie utrudniać stawiania kroków
  • Elastyczna, sprężysta, antypoślizgowa podeszwa – dorosła osoba powinna bez wysiłku zgiąć but dwoma, trzema palcami w 1/3 jego długości mierzonej od palców. But powinien się bez trudu również skręcać na boki
  • Szeroki i wysoki czubek – zapewni on swobodę w poruszaniu palcami i ich prawidłowe ułożenie
  • Wysokość – cholewka nieco ponad kostkę (nie za wysoka), która nie utrudnia swobodnego zginania stopy
  • Zapiętek powinien być lekko sprężysty, nie wbijać się w ścięgno Achillesa – powyżej pięty powinien być skrętny i elastyczny, sama pięta powinna być usztywniona, by wspomagać prawidłowe ustawienie stopy w stosunku do osi goleni
  • Zapięcie na sznurówki bądź rzepy, które będzie sięgało daleko w kierunku palców, dzięki czemu wkładanie buta będzie łatwe, nie będzie sprawiało dyskomfortu, a później sam but można łatwo dopasować do szerokości stopy
  • Wkładka buta nie powinna być profilowana – stopa Twojego dziecka przez podściółkę tłuszczową może wydawać się „płaska”, wypełnia ona wysklepienie stopy. Jest to całkowicie naturalne i prawidłowe. Dlatego Twoje dziecko nie potrzebuje „wkładek ortopedycznych”, wręcz przeciwnie. Stopa, której zapewnimy bierne podparcie dla łuków stopy może przestać pracować i będzie niewydolna.
  • Tkanina, z której wykonano but powinna być oddychająca, dobrze odprowadzać parę wodną i pochłaniać pot

Obuwie nie może być używane

Dostałaś „w spadku” buty po córce koleżanki? A może po starszym rodzeństwie zostało Ci kilka par „prawie nienoszonych” butów? Każde dziecko chodzi inaczej, więc jego buciki odkształcają się w specyficzny sposób. Przekazanie obuwia kolejnemu dziecku może przekazać mu nieprawidłowe nawyki chodzenia i wadę stóp.

Nie ma jednego producenta z idealnymi butami

Często słyszę pytanie, jaką markę butów polecam dla dziecka. Nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Producenci tworzą różne modele obuwia, nie każdy z nich jest dobry. Nie każdy but będzie pasował na stópki Twojego dziecka. Znając cechy prawidłowego obuwia trzeba poszukać ideału dla swojej pociechy.

Stopy powinny mieć jak największą swobodę ruchu

Twoje dziecko jeszcze nie chodzi? Leży, siedzi w wózku, w łóżeczku? Czworakuje? Nie zakładaj mu butów. Najlepsze buty to brak butów (również dla dorosłych 🙂 ). Pozwól stopie dziecka rozwijać się i kształtować we wszystkich płaszczyznach, niech stopa doświadcza świata. 🙂 Nie krępuj jej ruchów przedwcześnie założonymi butami. Pozwól dziecku chodzić na bosaka, zarówno po domu, jak również po trawie, piasku, a nawet placu zabaw. Tylko swobodna praca stóp na różnych powierzchniach umożliwi im prawidłowy rozwój i czucie ciała.

Buciki niechodki, bądź skarpetki antypoślizgowe

Jeśli dziecko idzie do żłobka, bądź macie w domu zimną podłogę, załóż mu niechodki – są to bardzo miękkie buciki, najczęściej skórzane, które nie ograniczają swobody ruchu stópek. Alternatywą mogą być również skarpetki antypoślizgowe, ale uwaga! Nie mogą być za luźne, ponieważ wtedy stopa będzie się w nich przesuwała, co może spowodować urazy w okolicy stóp, zaburzenia równowagi i częste wywracanie się.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

W zakładce ‘do pobrania‘ można pobrać plik pdf z opisem cech dobrego buta  (i zabrać go ze sobą na zakupy 🙂 )

Pierwsze buty Twojego dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę