Dlaczego “brzuszki” nie są dobrym ćwiczeniem?

Marzycie o płaskim, wyrzeźbionym brzuchu? Robicie dziennie setki „brzuszków”, a mimo tego brzuch nadal nie wygląda dobrze? Wierzycie w pogląd, że to właśnie brzuszki są najlepszym ćwiczeniem dla mięśni brzucha, ba, może nawet pomyśleliście, że dzięki nim wzmacniacie mięśnie głębokie tułowia? Nic bardziej mylnego. Brzuszki to ćwiczenie nieefektywne, które może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Silnie obciążają odcinek szyjny kręgosłupa.

Czy podczas robienia brzuszków odczuwacie coraz silniejszy ból okolicy szyi? Jeśli masz słabe mięśnie brzucha głowa i łopatki nie unoszą się dzięki ich pracy. Ruch prowadzony jest właśnie przez szyję. To tam kumuluje się całe napięcie. Im słabsze mięśnie brzucha i im bardziej zmęczony organizm podczas treningu, tym większe obciążenie spada na szyję. Po wykonaniu 50 powtórzeń tego ćwiczenia możesz w ogóle nie odczuwać zmęczenia mięśni brzucha, za to Twoja szyja będzie niezdolna do wykonywania ruchów w najbliższym czasie.

Wzmacniają mięsień biodrowo – lędźwiowy i utrwalają zgięciową pozycję ciała

U wielu z nas mięsień biodrowo – lędźwiowy jest zbyt napięty przez siedzący tryb życia. Nasza sylwetka jest pochylona do przodu. Wykonywanie klasycznych brzuszków tylko utrwala te nieprawidłowości.

Zwiększają ciśnienie śródbrzuszne, spychają narządy wewnętrzne w dół i osłabiają dno miednicy

Podczas robienia brzuszków wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, przez co zmniejsza się jej przestrzeń. Narządy wewnętrzne, które mają zbyt mało miejsca, zaczynają się przesuwać. I trafiają na nasz „słaby punkt” jakim jest dno miednicy wraz z jego naturalnymi otworami. To właśnie dno miednicy musi przejąć cały spoczywający na nim ciężar. Teraz wyobraź sobie, co dzieje się, gdy Twoje MDM już są osłabione przez ciążę, poród czy np. otyłość. Może pojawić się problem nietrzymania moczu, obniżenia narządów wewnętrznych. To chyba nie brzmi zbyt dobrze, prawda? Czy można temu zapobiec? Oczywiście. Musisz mieć tylko na tyle silne MDM i mięsień poprzeczny brzucha, by utrzymywać ich odpowiednie napięcie podczas wykonywania wszystkich powtórzeń brzuszków. Tylko czy potrafisz to zrobić?

Mogą prowadzić do pojawienia się lub pogłębiają rozstęp mięśnia prostego brzucha

Nie likwidują oponki poniżej pępka

Brzuszki angażują głównie mięsień prosty brzucha, czyli mięsień powierzchowny. Dodatkowo podczas ich wykonywania pracują przede wszystkim włókna leżące nad pępkiem. Kiedy mamy szansę pozbyć się tej nieszczęsnej oponki? Przede wszystkim dzięki silnemu „centrum” – czyli prawidłowej pracy mięśnia poprzecznego brzucha i MDM. A tłuszczyk zgromadzony na brzuchu? Nie można go spalić wybiórczo, tylko z tego jednego miejsca i na pewno nie pomaga w tym wielokrotne powtarzanie brzuszków.

Nie są funkcjonalnym ćwiczeniem

Ćwiczenia skupiające się na pracy mięśnia prostego brzucha, przy małej ilości tkanki tłuszczowej, zapewnią nam „kaloryfer” na brzuchu. Ale w zdrowym treningu nie o to chodzi. Brzuch musi być funkcjonalny, tak samo jak ćwiczenia które go wzmacniają. Tułów człowieka zostaw stworzony tak, by utrzymywać wyprostowaną postawę ciała. Po co więc ćwiczyć brzuch poprzez zgięcia? Szkoda czasu i energii na ćwiczenia, które nie poprawią funkcji ciała.

Co w takim razie robić, by wzmocnić brzuch?

Trzeba zacząć od podstaw, do których zaliczamy: ćwiczenia MDM, ćwiczenia stabilizacji i naukę napinania mięśnia poprzecznego brzucha, naukę prawidłowego oddychania i korekcję postawy ciała. Dopiero później można wszystkie te elementy wdrażać do pracy w funkcjonalnych ćwiczeniach.

Pamiętajcie, że wydolny brzuch angażowany jest podczas wszystkich! ćwiczeń, dlatego nie trzeba skupiać całej uwagi tylko na jego treningu.

Brzuszki, w zmodyfikowanych formach, z dobrą techniką również można wykonywać. Jednak nie jest to dobre ćwiczenia dla wszystkich. W swojej pracy gabinetowej często pokazuję pacjentkom różne formy brzuszków, które w bezpieczny sposób wzmacniają ich brzuch np. po porodzie. 

Informacja istotna dla Pań: Drogie Kobietki, pamiętajcie, że kobiecy brzuch ma być elastyczny i miękki. Dół naszego brzucha zawsze będzie lekko wystający, bo znajduje się w nim macica. Mamy również więcej tkanki tłuszczowej od mężczyzn, która potrzebna jest do zachowania równowagi hormonalnej. Nie katujcie się ćwiczeniami brzucha, by zrobić sobie „sześciopak”. Nie o to chodzi J

Idealne ćwiczenia mięśni brzucha, które Wam nie zaszkodzą i nie wywołają dolegliwości bólowych prezentuję tutaj

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Dlaczego “brzuszki” nie są dobrym ćwiczeniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę