Dzienniczek mikcji

Dzienniczek mikcji - co to takiego? Niewiele osób o nim słyszało, a każdy, kogo dotyczy problem nietrzymania moczu powinien zapoznać się z tematem i taki dzienniczek poprowadzić. Dzięki niemu w domowych warunkach sprawdzicie, jak funkcjonuje Wasz pęcherz i wstępnie ocenicie przyczynę nietrzymania moczu.

Czym jest mikcja? Jest to medyczne określenie oddawania moczu, polegające na usunięciu na zewnątrz, zebranego w pęcherzu moczowym moczu przez cewkę moczową. O rodzajach nietrzymania moczu (NTM) pisałam w ostatnim poście. Jeśli podejrzewasz, że problem NTM dotyczy właśnie Ciebie spróbuj prowadzić dzienniczek mikcji, który pomoże ocenić, na jaki rodzaj NTM cierpisz. Jeśli masz inne problemy z dnem miednicy, niepokoi Cię to, jak oddajesz mocz (np. zbyt często, zbyt rzadko) to dzienniczek jest również dla Ciebie.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim potrzebne będzie Twoje zaangażowanie i czas. Poza tym potrzebujesz naczynię/miarkę o pojemności minimum 600 ml (zdrowy pęcherz mieści tyle moczu przed opróżnieniem). Całodobowe zapiski najlepiej prowadzić przez 2 dni, jednak im dłużej prowadzisz dzienniczek tym precyzyjniej będzie można ocenić problem NTM.

Co zapisywać?

 • Godzinę mikcji i objętość moczu wydalanego (każdorazowo oddawaj mocz do miarki)
 • Objętość płynu, który wypiłaś, jego rodzaj (kawa, herbata, woda, zupa!) wraz z godziną przyjmowania płynów
 • Czy pojawiło się nietrzymanie moczu, jeśli tak, w jakiej sytuacji (kaszel, kichanie, wchodzenie po schodach, aktywność seksualna, w spoczynku itp.)
 • Intensywność parcia (czy zdążyłaś dojść do toalety na czas czy popuściłaś mocz)
 • Uwagi (np. uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji, zaparcia)
 • Konieczność zastosowania wkładki, podpaski

Jeśli prowadzenie dzienniczka mikcji będzie dla Ciebie krępujące prowadź go, kiedy będziesz w domu, np. w weekendy. Spróbuj wtedy poświęcić na obserwację dwa weekendy. Jeśli prowadzenie zapisków nie będzie dla Ciebie dyskomfortem prowadź go również w dni, w które jesteś w pracy.

Jakie parametry ma pęcherz pracujący prawidłowo?

 • 6 – 8 mikcji w ciągu dnia
 • 0 -1 mikcja w nocy
 • Mikcje co ok. 3 godziny
 • Pojemność pęcherza ok. 500 – 600 ml
 • Brak popuszczania moczu!

Jeśli Twoje zapiski będą odbiegały od normy, np. odczuwasz silne parcie przy 150 ml, oddajesz mocz zbyt często lub zbyt rzadko, to znak, by skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Twój pęcherz. Szybko wdrożona odpowiednia terapia przyniesie szybkie efekty.

Dzienniczek mikcji możesz sobie zrobić samodzielnie, prowadzić go na zwykłej kartce papieru, w pliku na telefonie. Możesz również pobrać gotowy dzienniczek mikcji przygotowany przeze mnie specjalnie dla Was 🙂 Kliknij aby pobrać

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Dzienniczek mikcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę