Leczenie nietrzymania moczu

Dziś temat bardzo istotny, niedoceniany i ignorowany, szczególnie przy objawach występujących w pierwszym stopniu nietrzymania moczu. Leczenie podzielić można na zachowawcze oraz operacyjne, a wybór metod terapii zależy od rodzaju NTM i stopnia zaawansowania zmian.

Na początku chciałabym jednak przybliżyć Wam rolę profilaktyki, dzięki której możecie uniknąć problemów z dnem miednicy. Co w takim razie możecie już teraz zrobić sami?

 • Ćwiczenia mięśni dna miednicy. Najważniejszy element profilaktyki. Ćwiczyć powinien każdy. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Osoby, które nie mają problemów z dnem miednicy i te, których problem już dotyczy. Dla kobiet w ciąży i po porodzie to pozycja obowiązkowa. Osoby trenujące powinny włączyć je do swoich regularnych treningów.
 • Prawidłowa postawa ciała na co dzień. Nie garb się, siedź i stój prosto i aktywnie. Dzięki temu Twoje narządy wewnętrzne nie będą naciskały na dno miednicy osłabiając je.
 • Zadbanie o prawidłową ruchomość kręgosłupa i stawów biodrowych.
 • Spontaniczny ruch. Dno miednicy uwielbia ruch. Spacery, chodzenie boso, nierówny teren. Mały wysiłek dla organizmu, a wiele radości dla dna miednicy.
 • Unikanie dużego wysiłku fizycznego. Ćwiczysz na siłowni i podnosisz coraz większe ciężary? Uprawiasz sport wyczynowo? Pamiętaj o tym, by świadomie aktywować dno miednicy podczas treningów. Jeśli zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy NTM postaraj się zmniejszyć intensywność i częstotliwość ćwiczeń.
 • Unikanie brzuszków! Mają naprawdę kiepski wpływ na dno miednicy i kręgosłup. O pozostałych wadach tego popularnego ćwiczenia przeczytacie w tym poście.
 • Relaksacja i rozciąganie po treningu. Nadmiernie napięte mięśnie nie mogą kurczyć się w prawidłowy sposób. To samo dotyczy MDM. Pozycje rozluźniające dno miednicy pokazuję tutaj.
 • Dbanie o prawidłowe nawyki toaletowe.
 • Skupienie uwagi na oddychaniu przeponowym.
 • Unikanie bielizny wyszczuplającej, pasów poporodowych.
 • Dostarczanie odpowiedniej ilość płynów, dzięki czemu Twój pęcherz będzie pracował prawidłowo.

W jaki sposób możemy leczyć nietrzymanie moczu?

Leczenie obejmuje zmianę trybu życia, eliminację czynników ryzyka, metody fizjoterapeutyczne, do których zaliczamy ćwiczenia i terapię MDM, terapię behawioralną (biofeedback, trening pęcherza moczowego), elektrostymulację oraz terapię farmakologiczną.

Wstępne leczenie w przypadku każdego rodzaju NTM powinno obejmować zmianę stylu życia (np. obniżenie masy ciała, unikanie używek itp).

Leczenie wysiłkowego NTM koncentruje się głównie na wzmacnianiu MDM poprzez odpowiednie ćwiczenia, wykonywane w domu samodzielnie przez pacjentkę. Należy kontynuować je przez co najmniej 3 miesiące. Najlepsze efekty uzyska się, jeśli leczenie zachowawcze zostanie wdrożone w I lub II etapie NTM.

Leczenie nietrzymania moczu z parć naglących znacząco różni się od leczenia WNTM. Terapię rozpoczyna się od treningu pęcherza moczowego, najczęściej z zastosowaniem leczenia farmakologicznego.

Na czym polega trening pęcherza moczowego?

Ten rodzaj terapii polega na oddawaniu moczu o określonych porach, a nie w razie potrzeby. Należy świadomie odwlekać czas mikcji. Kiedy odczuwa się nieodpartą potrzebę oddania moczu należy odwrócić uwagę i zająć się czymś innym. Stopniowo wydłuża się czas między mikcjami, tak by nie dopuścić do nadmiernego wypełnienia pęcherza i naglącego parcia na mocz. Z toalety powinno się korzystać co 3 – 4 godziny i maksymalnie jeden raz w ciągu nocy.

Kiedy przeprowadza się operację w leczeniu NTM?

W momencie, w którym wszystkie metody leczenia zachowawczego nie przyniosły rezultatów, najczęściej w III stopniu NTM. Jednak i wtedy należy pamiętać o profilaktyce i ćwiczeniach MDM. Sam zabieg nie przywraca prawidłowego napięcia mięśni, co doprowadzić może do nawrotu choroby. Najlepiej jest wykonywać ćwiczenia na 2 miesiące przed planowaną operacją oraz 3 miesiące po niej. Dzięki temu dno miednicy zostanie wzmocnione i zapobiegnie nawrotom NTM.

Pamiętajcie, by odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego od razu, gdy zaobserwujecie u siebie pierwsze objawy NTM (umów się na wizytę). Nietrzymanie moczu nie zagraża bezpośrednio Waszemu zdrowiu, ale prowadzić może do stanów zapalnych i innych powikłań znacząco zmniejszając jakość życia. Szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia przywróci Wam jego komfort.

O rodzajach nietrzymania moczu przeczytasz tutaj. Natomiast w tym poście możesz pobrać dzienniczek mikcji, dzięki któremu samodzielnie ocenisz pracę swojego dna miednicy.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Leczenie nietrzymania moczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę