Ćwiczenia wspomagające terapię blizny po cięciu cesarskim

Ćwiczenia wspomagające terapię blizny po cięciu cesarskim to jedna z metod autoterapii, którą kobieta może wykonywać w domu. Ćwiczenia te oparte są na rozciąganiu mięśni i powięzi. Zapobiegają powstawaniu przykurczów, zrostów, ograniczeniu ruchomości, usprawniają przepływ krwi i limfy.

Z poprzednich postów dowiedzieliście się, jakie są konsekwencje blizny po cięciu cesarskim, jak wygląda terapia blizny i jak samodzielnie mobilizować bliznę wspierając proces terapeutyczny.

Kolejnym, ważnym etapem terapii są ćwiczenia mobilizujące obszar blizny, czyli tzw. gimnastyka powięziowa. Dzięki niej zapewnimy elastyczność w obrębie blizny i tkanek otaczających. Ten rodzaj stretchingu „pobudzi” powięź i mięśnie, dzięki czemu tkanki będą się szybciej regenerować po ciąży i porodzie.

Ćwiczenia wdrażamy po całkowitym zagojeniu tkanek, również tych głębiej położonych. Trening warto poprzedzić automobilizacją blizny.

Ćwiczeniom powinno towarzyszyć uczucie rozciągania blizny, ale nigdy ból. Ruch prowadzimy do końca bezbolesnego zakresu ruchu, na wydechu próbujemy lekko pogłębić zakres. Pamiętaj, by nie wstrzymywać oddechu podczas rozciągania, staraj się oddychać przeponowo.

Z podanych poniżej ćwiczeń wybierz 2 – 3 i dołącz je do swojego codziennego zestawu ćwiczeń np. na mięśnie brzucha lub mięśnie dna miednicy. Gimnastyka powięziowa powinna zająć Ci ok 5 – 10 minut.

1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow
 

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Ćwiczenia wspomagające terapię blizny po cięciu cesarskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę