Powrót do formy po porodzie

Powrót do aktywności po porodzie to nie lada wyzwanie dla każdej młodej mamy. Dziś pokażę Wam jak zadbać o brzuszek po ciąży i jak w bezpieczny sposób zacząć wracać do formy jeszcze w połogu. To wszystko dzięki prawidłowo wykonywanym, codziennym czynnościom.

O tym, dlaczego brzuch po ciąży nie wygląda idealnie i dlaczego tak trudno jest wrócić do formy po porodzie dowiecie się z wcześniejszego artykułu.

Płaski, ładny brzuch to marzenie niejednej kobiety. Jednak nie o „kaloryfer” tutaj chodzi. Zdrowy brzuch jest miękki i elastyczny, nie ma wyraźnie zarysowanych i przebudowanych mięśni. Silny brzuch spełnia swoją funkcję, czyli współdziała z silnymi mięśniami pleców i mięśniami dna miednicy. Zapewnimy to sobie nie tylko odpowiednio dobranymi ćwiczeniami, ale przede wszystkim tym, co i jak robimy w ciągu całego dnia. Codzienne nawyki i rutynowe czynności wpływają na to, jak szybko wrócisz do formy.

– Przede wszystkim zadbaj o prawidłową postawę. Jeśli ciągle się garbisz i siedzisz w nieprawidłowej pozycji spychasz narządy wewnętrzne w dół. Obciążasz w ten sposób zarówno dno miednicy, jak i przednią ścianę brzucha, przez co brzuch wydaje się być większy i bardziej wystający. Pilnuj również postawy podczas karmienia dziecka – to na tej czynności spędzasz większość dnia. Nie nachylaj się, nie garb, oprzyj wygodnie plecy, a dziecko ułóż na wysokości piersi np. na poduszce do karmienia. Tutaj przeczytasz, jak przyjąć prawidłową pozycję ciała.

– Leż na brzuchu przynajmniej 20 minut dziennie (już od 2 doby po porodzie naturalnym i 4 po cięciu cesarskim)

– Ogranicz dźwiganie. Czas połogu to okres, w którym Twój organizm musi odpocząć od obciążających czynności i zregenerować się. Jaki jest dozwolony ciężar? Tylko i wyłącznie Twoje dziecko. Nie noś toreb z zakupami, nie wnoś po schodach wózka, staraj się również nie dźwigać dziecka w nosidełku. Trzymaj swoją pociechę jak najbliżej ciała, zastanów się nad chustą lub nosidłem. Ogranicz pochylanie się. Ustaw łóżeczko jak najwyżej, korzystaj z przewijaka. Podczas schylania się i podnoszenia aktywuj dno miednicy.

– Wstawaj prawidłowo z pozycji leżącej. Z leżenia na plecach obróć się na bok, odepchnij się ręką od łóżka i przejdź do pozycji siedzącej, wstań. W ten sam sposób kładź się – najpierw usiądź, następnie połóż się na boku i dopiero połóż się na plecach.

Oddychaj przeponowo, dzięki czemu zaangażujesz wszystkie mięśnie głębokie brzucha do pracy.

Ćwicz mięśnie dna miednicy podczas oddychania przeponowego i mięśnie głębokie brzucha. Zadbaj o dobrą stabilizację, co przyspieszy powrót brzucha do formy.

– Zwróć uwagę na prawidłowe nawyki toaletowe, unikaj parcia, podstaw pod stopy mały stołeczek, dzięki czemu ograniczysz wzrost ciśnienia śródbrzusznego.

– Nie używaj gorsetów i pasów poporodowych. Dają tylko złudne wrażenie płaskiego brzucha. W rzeczywistości bardzo osłabiają mięśnie, przez co brzuch jest większy.

– Kup dobry biustonosz, który podtrzyma piersi i zapobiegnie garbieniu się.

– Unikaj chodzenia w butach na obcasie – powodują przodopochylenie miednicy, co dodatkowo rozciąga mięśnie brzucha i osłabia je.

– Pij dużo wody, zadbaj o zbilansowaną i zdrową dietę.

Jeśli zmienisz swoje codzienne nawyki i spróbujesz wdrożyć w życie moje wskazówki zobaczysz, że powrót do formy nie jest taki straszny i trudny.

Chcesz wrócić do formy po porodzie pod okiem specjalisty? Umów się na wizytę

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Powrót do formy po porodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę