Połóg po cięciu cesarskim

Połóg po cesarskim cięciu. Bardzo ważny moment w życiu młodej mamy. Jego prawidłowy przebieg uzależniony jest od wielu czynników, o których przeczytacie w dzisiejszym poście.

Mówi się, że połóg trwa 6 tygodni. Niestety po cięciu cesarskim panie dłużej mogą dochodzić do siebie, być osłabione i obolałe. Cięcie cesarskie jest poważną operacją, która obarczona jest sporym ryzykiem powikłań. Jeśli Twoja koleżanka rodziła siłami natury i już 4 tygodnie po porodzie czuje się świetnie, a Ty 8 tygodni po CC nadal jesteś osłabiona pamiętaj, że to całkowicie normalne i naturalne.

Dbanie o siebie, proszenie o pomoc przy obowiązkach domowych i opiece nad maluszkiem, nie przeciążanie organizmu, wysypianie się i dobra dieta to podstawowe zasady, które powinny dotyczyć pań i po porodzie naturalnym, i po cięciu cesarskim. Przeczytasz o nich w tym poście. Na co przede wszystkim powinna zwrócić uwagę kobieta po CC?

 • Zacznijmy od tego, że po zastosowaniu znieczulenia zewnątrzoponowego mogą doskwierać Ci bóle głowy, kręgosłupa, uczucie bezwładności lub drżenie kończyn dolnych. Po znieczuleniu ogólnym możesz odczuwać osłabienie, mieć nudności, wymioty, ból głowy i gardła. Wszystkie te objawy są zupełnie normalne i powinny ustąpić po kilkunastu godzinach. Jeśli jednak coś Cię niepokoi zapytaj o to lekarza.
 • Będąc w pozycji leżącej wykonaj kilka ćwiczeń przeciwzakrzepowych i oddechowych. Poruszaj stopami i rękami, spróbuj oddychać przeponowo. 5 – 10 minut takich ćwiczeń raz na godzinę wystarczy.
 • Jeśli wiesz jak, zacznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy kilka godzin po porodzie. Na wydechu wykonaj kilka skurczów, powtórz 2 – 3 razy dziennie.
 • Wstawaj przez bok. Z leżenia na plecach obróć się na bok, z wydechem odepchnij się ręką od podłoża i usiądź. W ten sam sposób kładź się do łóżka. Najpierw usiądź, następnie przez bok połóż się na plecy.
 • Wstań od razu, gdy tylko lekarz da Ci zielone światło. Nie leż w łóżku kilkunastu godzin, bo boli i ciągnie. Im szybciej się spionizujesz tym lepiej. Poczekaj na pomoc partnera lub położnej i to przy ich asekuracji wykonaj kilka pierwszych kroków. Spaceruj jak najwięcej. Nawet kilka kroków wykonanych raz na godzinę sprawi, że szybciej poczujesz się lepiej. Zapobiegniesz również zatorom i zakrzepom.
 • Wyprostuj się. Nie bój się, Twojej bliźnie nic nie grozi. Blizna może ciągnąć i wymuszać pochylenie ciała. Staraj się temu przeciwstawić i walcz o każdy centymetr wyprostowanej sylwetki. Dzięki temu zadbasz o prawidłowe gojenie się blizny, zapobiegniesz tworzeniu się zrostów. (Jak dbać o bliznę po CC przeczytasz w tych postach: blizna po cc, praca z blizną po cc, mobilizacje blizny po cc)
 • Karm dziecko w pozycji leżącej na boku lub półleżącej na plecach, tak by dzidziuś nie naciskał mocno na bliznę.
 • Staraj się nie dźwigać nic poza dzieckiem. Przez pierwsze dni po cesarce niewskazane jest nawet długotrwałe noszenie noworodka. Spędzaj z nim jak najwięcej czasu w pozycji leżącej i siedzącej (wtedy na brzuchu połóż poduszkę i dopiero na nią dziecko). Nie podnoś dziecka z poziomu podłogi (nie schylaj się, oszczędzaj mięśnie brzucha) tylko np. z przewijaka znajdującego się na wysokości brzucha.
 • Wietrz bliznę i przemywaj jej okolicę 2 – 3 razy dziennie. Podczas pierwszej kąpieli spróbuj nie zamoczyć rany. Po około 3 dobach od zabiegu możesz już śmiało brać prysznic. Unikaj długich kąpieli. Noś przewiewną, oddychającą bieliznę, która nie uciska blizny. Poliestrowe koronkowe figi nie będą najlepszym wyborem.
 • Jeśli podczas kaszlu, kichania czy śmiania się odczuwasz ból w okolicy rany pooperacyjnej, przyłóż do tego miejsca miękką poduszkę i nieznacznie pochyl tułów. W ten sposób lekko ustabilizujesz bliznę i zmniejszysz dyskomfort.
 • Dbaj o prawidłowe nawyki toaletowe. Pierwszy mocz po porodzie możesz spróbować oddać na stojąco, pod prysznicem. Woda rozluźni krocze i zmniejszy dolegliwości bólowe, a pozycja stojąca nie obciąży brzucha i rany pooperacyjnej. Jeśli będziesz miała problem z pierwszym wypróżnieniem możesz poprosić o czopek glicerynowy. Pamiętaj, by nie przeć i nie napinać brzucha podczas defekacji.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, nie wiesz, co, jak i kiedy robić w połogu udaj się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista udzieli Ci wskazówek dotyczączych prawidłowych nawyków. Nauczy, jak świadomie i prawidłowo aktywować mięśnie dna miednicy, pokaże, jak pracować z blizną, dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Połóg po cięciu cesarskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę