Objaw Niche

objaw niche

Ubytek mięśniówki macicy w miejscu blizny po cięciu cesarskim, czyli tzw. objaw Niche. Coraz częściej obserwowany u kobiet rodzących przez cięcie cesarskie. Na czym polega? Jakie są jego objawy? I czy można to leczyć? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w dzisiejszym poście.

W trakcie ciąży macica rozciąga się i zwiększa swoje ukrwienie. W trakcie cięcia cesarskiego zostaje przecięta wraz z 6 innymi warstwami tkanek. W połogu macica obkurcza się, a po kilkunastu tygodniach powstaje mocna blizna w miejscu cięcia. W niektórych przypadkach proces gojenia może zostać zaburzony przez zakażenie, niedokrwienie ściany macicy lub krwiak w ranie. Wtedy jednym z powikłań po cięciu cesarskim może być „niche”, czyli ubytek/ kieszonka w bliźnie/rozejście blizny w mięśniówce macicy. Dotyczy on około 10 – 15 % kobiet po cc.

Jakie są jego objawy?

 • nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe np. plamienie pomiesiączkowe lub plamienia okołomiesiączkowe
 • bóle podbrzusza
 • zaburzenia seksualne
 • zaburzenia w oddawaniu moczu, parcie na pęcherz, ból podczas mikcji
 • nawracające zapalenia pęcherza i dróg moczowych

Objawy mogą występować pojedynczo lub kilka na raz. Pierwsze dolegliwości mogą wystąpić podczas miesiączkowania, a nasilać się, gdy pojawiają się zaburzenia hormonalne, np. w okresie menopauzy lub przy współistniejącej endometriozie czy mięśniakach macicy. Ryzyko “niche” wzrasta wraz z kolejnymi cięciami cesarskimi oraz gdy operacja wykonana była bez czynności skurczowej macicy i rozwarcia szyjki macicy. 

Kto diagnozuje objaw Niche?

Lekarz ginekolog w trakcie badania ultrasonograficznego (USG) sondą dopochwową może stwierdzić ubytek w bliźnie po cc, natomiast jego wielkość i głębokość ocenia się w badaniu USG z użyciem środka kontrastującego (sól fizjologiczna lub żel). Wykonuje się również histeroskopię diagnostyczną – do wnętrza macicy wprowadza się histeroskop (urządzenie optyczne z soczewkami i kamerą), co pozwala dokładnie ocenić jamę macicy. Podczas badania z tkanki w miejscu ubytku pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. Dzięki badaniom można zaplanować dalsze leczenie. 

Jakie są konsekwencje powstałej kieszonki w bliźnie?

 • wtórna niepłodność
 • zaburzenia funkcji pęcherza moczowego
 • endometrioza w bliźnie
 • zagnieżdżenie pęcherzyka ciążowego w bliźnie macicy
 • łożysko przodujące, łożysko wrośnięte
 • rozejście się blizny w trakcie kolejnej ciąży lub podczas porodu

Po okresie połogu po cc koniecznie udaj się do swojego lekarza ginekologa, który oceni stan Twojej blizny nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim od środka. Niezwłocznie odwiedź lekarza również wtedy, gdy obserwujesz u siebie objawy charakterystyczne dla ubytku blizny w mięśniówce macicy. Odpowiednio dobrane leczenie poprawi komfort Twojego życia.

Pamiętaj, że Niche w bliźnie nie wyklucza możliwości pracy terapeutycznej z blizną. Udaj się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wdroży odpowienie techniki. Zzabierz ze sobą opis USG blizny – informacja, w którym fragmencie blizny znajduje się ubytek jest bardzo istotna. 

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

 

Umów się na wizytę po cięciu cesarskim w Katowicach >>> GABINET

Objaw Niche

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę