Kulki gejszy

Kulki gejszy – popularny gadżet erotyczny, którego zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy. Czy rzeczywiście pomagają usprawniać pracę dna miednicy czy są „mitem”, który szkodzi kobietom?

Kulki gejszy znane są już od IV w n.e. Używane były przez japońskie gejsze, ale popularne były także w Chinach, Indiach czy Tajlandii. Kulki waginalne to najczęściej dwie metalowe, silikonowe bądź szklane kulki połączone sznurkiem.

W jakich celach się je stosuje? Wzmocnienie mięśni dna miednicy, zapobieganie lub leczenie nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej, poprawa jakości życia seksualnego, stosowane przed ciążą usprawniają poród i przyspieszają powrót do formy po porodzie. W jaki sposób się ich używa? Kulki umieszcza się w pochwie na czas aktywności fizycznej, by wprawić je w ruch. Im dłużej się z nimi chodzi, biega, skacze tym lepiej. Tyle z teorii, którą można znaleźć na setkach stron internetowych, a która wielu kobietom po prostu szkodzi.

Czy i dlaczego kulki gejszy mogą szkodzić?

Mięśnie dna miednicy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują zarówno odpowiedniego napięcia oraz skurczu, jak i rozluźnienia. Tylko wtedy są wystarczająco silne, wytrzymałe i elastyczne.

Dlaczego kulki dopochwowe nie usprawniają pracy MDM? Wyobraź sobie, że przez godzinę trzymasz 2kg ciężar w zgiętej ręce. Odkładasz ciężar i co czujesz? Czy mięśnie Twojej ręki są wzmocnione, mogą lepiej pracować czy raczej są zmęczone, a ich funkcja jest utrudniona? Dokładnie tak samo zachowują się mięśnie dna miednicy. Przemęczone nie będą potrafiły zareagować w odpowiednim momencie, co może wywołać np. problem nietrzymania moczu czy dawać dolegliwości bólowe. Budowanie tylko siły bez rozluźniania mięśni spowoduje wzmożenie ich napięcia. Czym skutkuje wzmożone napięcie? Ogranicza przepływ krwi i powoduje niedokrwienie tkanek. Stąd już prosta droga do bólu podczas seksu i niemożności osiągnięcia orgazmu. Kulki gejszy spowodują, że Twoje MDM będą bardzo napięte, co może dawać obraz bardziej ciasnej pochwy, szczególnie w odczuciach partnera, ale na pewno nie zwiększy to Twoich doznań seksualnych i komfortu oraz nie poprawi zdrowia.  

Kolejny aspekt –  jeśli mięśnie dna miednicy są osłabione to nie utrzymają kulek gejszy we właściwym miejscu.  Żeby kulki nie wypadły konieczne będzie zaciskanie pośladków czy mięśni ud. Nie ma to nic wspólnego z prawidłowym ćwiczeniem i wzmacnianiem MDM. Cierpisz z powodu obniżenia narządów miednicy mniejszej? Jedną z przyczyn może być osłabienie warstwy głębokiej MDM i jej nieprawidłowa praca. Chodzenie z kulkami waginalnymi będzie wywoływało skurcz powierzchownych mięśni dna miednicy lub napięcie ud i pośladków, a problem obniżenia narządów nadal będzie obecny. Wysiłkowe nietrzymanie moczu i kulki gejszy – bardzo polecany w internecie rodzaj „terapii”. Jednak WNTM spowodowane może być przez osłabienie dna miednicy, jak również nadmiernie napięte mięśnie. Jeśli nie byłaś na kontroli u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zbadał Twoje dno miednicy, nie wiesz który problem występuje u Ciebie. Leczenie się na własną rękę kulkami może tylko nasilić problem.

Przygotowanie mięśni do porodu? Owszem ćwiczenia MDM w czasie ciąży są bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsza jest nauka ich świadomego rozluźniania. Umiejętność rozluźnienia mięśni wraz z prawidłowym oddechem, ruchomością miednicy i pozytywnym nastawieniem jest kluczem do dobrego porodu. Przyspieszenie powrotu do formy po porodzie? Ćwiczenia MDM zarówno po porodzie naturalnym, jak i cc są bardzo ważne, ale kulki gejszy wcale tego nie ułatwią. Dodatkowo zastanów się, czy naprawdę chcesz opiekować się maluszkiem z ciałem obcym wewnątrz siebie?

Czy musisz wyrzucić kulki gejszy, które już masz w domu?

Jeśli bardzo chcesz korzystać z tego gadżetu erotycznego idź na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zbada Cię, oceni, jak pracujesz z kulkami w pochwie i gdy będzie to konieczne zleci ćwiczenie z ich wykorzystaniem.

Oczywiście jeśli chcesz urozmaicić swoje życie seksualne i wykorzystać kulki jako element gry wstępnej czy krótkotrwały dodatkowy bodziec to nie ma problemu. Pamiętaj tylko, że kulki gejszy nie służą (a na pewno nie powinny służyć) do chodzenia, biegania czy uprawiania sportów. Tak wykorzystywane zaburzą pracę mięśni dna miednicy i spowodują wiele problemów m.in. nietrzymanie moczu, dolegliwości bólowe miednicy, dyskomfort podczas stosunku.

Dlatego odpowiadając na pytanie czy wyrzucić kulki, które się kupiło, mówię tak, wyrzuć – jeśli to dla Ciebie przyrząd do samodzielnych ćwiczeń i nie, zostaw – jeśli to tylko gadżet urozmaicający życie erotyczne.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Kulki gejszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę