Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Czy przypomina badanie ginekologiczne? Czy jest się czym stresować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zacznijmy od podstawowego pytania. Czy trzeba w szczególny sposób przygotować się do wizyty? Nie ma takiej konieczności. Jeśli masz wyniki badań (np. USG, RTG, wypisy ze szpitala, kartę ciąży) możesz zabrać je ze sobą. Jeśli jesteś w ciąży weź zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do fizjoterapii.

Jaki ubiór będzie najlepszy? Legginsy lub krótkie spodenki, bluzka na ramiączkach – w takim stroju możesz ćwiczyć, natomiast badanie najlepiej przeprowadzać w samej bieliźnie (ale Twój komfort jest dla mnie najważniejszy).

Wizyta rozpocznie się od szczegółowego wywiadu. Jakich pytań możesz się spodziewać?

 • Ciąża i przebyte porody (jak przebiegała ciąża/poród/połóg)
 • Urazy oraz przebyte operacje i zabiegi, blizny znajdujące się na ciele
 • Choroby przewlekłe (np. problemy z tarczycą), obciążenia genetyczne
 • Dolegliwości bólowe
 • Incydenty nietrzymania moczu, kału, gazów, gazy pochwowe
 • Obniżenie narządów miednicy mniejszej
 • Miesiączka – dolegliwości w czasie menstruacji, czas trwania i obfitość krwawienia
 • Współżycie – czy odczuwasz dolegliwości bólowe podczas/ po stosunku, czy masz orgazmy, czy masz problemy z odpowiednim nawilżeniem podczas seksu
 • Antykoncepcja hormonalna
 • Dolegliwości jelitowe, częstość mikcji i defekacji
 • Infekcje intymne

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące swojego zdrowia czy dolegliwości – śmiało pytaj. Na każde pytanie postaram się udzielić odpowiedzi. Pytania możesz sobie spisać już przed pierwszą wizytą

Następnie wykonam badanie Twojej postawy ciała oraz kilka testów manualnych, które powiedzą mi, jak pracuje Twoje ciało. Zbadam jamę brzuszną, klatkę piersiową i przeponę, ocenię stan ewentualnych blizn. Jeśli będzie to konieczne, za Twoją zgodą, przeprowadzę badanie dna miednicy przez pochwę. Takie badanie u fizjoterapeuty znacząco różni się od badania u ginekologa. Ginekolog bada za pomocą wzierników na fotelu ginekologicznym, ja palpacyjnie oceniam stan mięśni dna miednicy w pozycji leżącej na plecach. Na co zwracam szczególną uwagę podczas takiego badania? Na siłę i wytrzymałość mięśni dna miednicy, asymetrię w obrębie tkanek, obniżenie narządów, oceniam bliznę po nacięciu/pęknięciu krocza. Stan mięśni dna miednicy mogę ocenić również za pomocą urządzenia kGoal – PelviFly. Jest to urządzenie dopochwowe, które łącząc się z telefonem za pomocą Bluetooth pokazuje pracę Twoich mięśni dna miednicy.

Po przeprowadzonym dokładnym badaniu i wywiadzie można przejść do terapii. Na początku na pewno dowiesz się ode mnie o prawidłowym wykonywaniu czynności dnia codziennego – bez tej wiedzy proces leczenia nie będzie przebiegał prawidłowo. Następnie przeprowadzam terapię manualną (brzucha, przepon ciała, kości krzyżowej, spojenia łonowego – terapia dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta). Pokażę Ci również odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia i zadam zadanie domowe (ćwiczenia, autoterapia) – Twoja praca w domu jest kluczowa w procesie terapeutycznym. Jeśli jest taka konieczność zastosuję aplikację Kinesiology Taping. Prześlę Ci również na maila zebrane zalecenia po pierwszym naszym spotkaniu.

Jak widzisz wizyta u fizjoterapeuty nie jest wcale taka straszna. Pamiętaj, że nie musisz się zgodzić na badanie przezpochwowe, jeśli wiesz, że będzie się wiązało dla Ciebie z dużym dyskomfortem. Staram się jednak, by wizyta przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze, bez poczucia wstydu, a komfort pacjentek jest dla mnie bardzo ważny. Możesz ze mną porozmawiać o wszystkich swoich niepokojach.

Zapraszam na wizytę do gabinetu w Katowicach Drogie Panie 🙂

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V. 

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę