Badanie per vaginam w gabinecie fizjoterapeutki

Badanie per vaginam (przezpochwowe) jest istotnym elementem diagnostycznym w fizjoterapii uroginekologicznej. Kiedy powinnyśmy je wykonać i na czym dokładnie polega przeczytacie w dzisiejszym poście.

W tym poście opisywałam Wam przebieg wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej. Każda wizyta rozpoczyna się od przeprowadzania dokładnego wywiadu, oceny postawy ciała i wykonaniu testów fizjoterapeutycznych. Jeśli jest taka konieczność fizjoterapeuta może rozszerzyć swoją diagnostykę o badanie przezpochwowe.

Fizjoterapeutyczne badanie przezpochwowe różni się od badania lekarskiego – ginekologicznego. Czym? Przede wszystkim celem badania. Ginekolog ocenia stan (anatomiczny) narządów płciowych, ewentualne infekcje. Fizjoterapeutę interesuje głównie kondycja mięśni dna miednicy: ich czucie, napięcie tkanek, umiejętność wykonywania skurczu i rozluźnienia, siła mięśni oraz ewentualne obniżenie narządów miednicy mniejszej. Badanie fizjoterapeutyczne jest również zdecydowanie dłuższe od badania ginekologicznego.

Badanie przezpochwowe jest niezwykle intymnym elementem diagnostyki urofizjoterapeutycznej. Jaki jest jego przebieg w moim gabinecie?

Na początku informuję Pacjentkę o tym, jak wygląda badanie. Pokazuję model anatomiczny lub specjalne ryciny, na których wyjaśniam, co będę badać i w jaki sposób. Jeśli na tym etapie pojawią się pytania i wątpliwości dokładnie wszystko wyjaśniam. Każdorazowo proszę o podpisanie zgody na badanie przezpochwowe. By zapewnić Ci maksimum komfortu dostajesz ode mnie spódniczkę ginekologiczną. Badanie przeprowadzam w pozycji leżącej na plecach, z nogami zgiętymi, w razie potrzeb pozycję do badania można modyfikować.

Na początku oglądam okolicę krocza. Sprawdzam, czy widoczne są blizny, zaczerwienie, opuchlizna. Oceniam trofikę tkanek, okolicę odbytu, środek ścięgnisty krocza, cewkę moczową. Proszę o wykonanie skurczu mięśniami dna miednicy, kaszel i parcie. Na tym etapie jestem w stanie stwierdzić, czy w okolicy wejścia do pochwy widoczne są oznaki znacznego obniżenia narządów.

Następnie sprawdzam czucie tkanek zewnętrznych, pytam, jak odczuwasz dotyk – czy jest on dla Ciebie bolesny, może czujesz mrowienie, pieczenie albo w ogóle nic nie czujesz?

Jeśli wyrazisz zgodę po badaniu zewnętrznym przechodzę do badania wewnętrznego. Wprowadzam jeden palec do pochwy i oceniam: napięcie tkanek, stabilność ścian pochwy, cewkę moczową, czucie głębokie. Jeśli w jakimś miejscu będziesz odczuwać dyskomfort związany z nadmiernie napiętymi mięśniami od razu rozluźnię te punkty. Następnie poproszę Cię byś wykonała kilka skurczy mięśniami dna miednicy. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić – spokojnie nauczysz się tego z moją pomocą 🙂 Funkcję mięśni dna miednicy oceniam zgodnie ze schematem PERFECT oraz skalą Oxford.

Ppower – siła maksymalna skurczu mierzona w skali Oxford

Eendurance – wytrzymałość mięśni, czyli zdolność do utrzymania maksymalnego skurczu

Rrepetition – powtórzenia, czyli liczba skurczy z maksymalną siłą, dobrych jakościowo, możliwych do powtórzenia

Ffast – szybkość, czyli liczba szybkich, jednosekundowych możliwych do wykonania skurczy

Eelevation – uniesienie, czyli zdolność do uniesienia (zassania) warstwy głębokiej mięśni

Ccocontraction – współskurcz, czyli które mięśnie włączają się do pracy podczas skurczu mięśni dna miednicy

Ttiming – reakcja mięśni dna miednicy na kaszel i parcie

Na podstawie uzyskanych wyników otrzymuję pełny obraz kondycji Twoich mięśni, dzięki czemu mogę zaproponować dla Ciebie odpowiedni trening MDM, który będziesz samodzielnie wykonywać w domu.

Kiedy warto wykonać badanie przezpochwowe:

 • jeśli rodziłaś siłami natury
 • jeśli planujesz wrócić do aktywności fizycznej po porodzie
 • jeśli doskwierają Ci epizody nietrzymania moczu, parcia naglące
 • jeśli masz obniżenie narządów miednicy mniejszej
 • jeśli Twoje stosunki są bolesne
 • jeśli masz bolesne miesiączki
Jakie są przeciwwskazania do badania per vaginam?
 • brak zgody pacjenta!
 • infekcje, HIV
 • problemy natury psychicznej
 • bezpośrednio po operacji przezpochwowej
 • ciąża lub krwawienie miesiączkowe (przeciwwskazanie względne – zależne od fizjoterapeuty, osobiście wykonuję badanie w czasie miesiączki (jeśli jest taka konieczność) oraz w ciąży fizjologicznej (donoszonej, wcześniej za zgodą lekarza prowadzącego))

Pamiętaj, że badanie przezpochwowe możesz w każdej chwili przerwać. Nie powinno sprawiać Ci dyskomfortu (jednak jeśli Twoje dno jest mocno napięte taki chwilowy dyskomfort może się pojawić). Nie musisz się do niego specjalnie przygotowywać – wystarczy tylko pozytywne nastawienie.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Badanie per vaginam w gabinecie fizjoterapeutki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę