Ćwiczenia w endometriozie

W ostatnim poście opisywałam jednostkę chorobową, jaką jest endometrioza. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych w przebiegu endometriozy warto poświęcić czas na delikatne ćwiczenia. Dzisiaj zaproponuję kilka ćwiczeń, których celem jest:

  • poprawa ruchomość stawów biodrowych i miednicy
  • uelastycznienie tkanek brzucha
  • poprawa krążenia w obrębie miednicy oraz mięśni dna miednicy
  • rozluźnienie spiętych mięśni
  • usprawnienie motoryki jelit, zapobieganie wzdęciom, zaparciom
W czasie ćwiczeń nie zapomnij o oddechu dolnożebrowym, który będzie “masował” narządy znajdujące się wewnątrz jamy brzusznej, poprawiał ich ruchomość, wyciszał układ nerwowy i łagodził ból.
Masaż pleców piłką - połóż się na plecach. Pod odcinek lędźwiowy możesz włożysz piłeczkę pilatesową (wypuść z niej do połowy powietrze), dysk sensoryczny lub małą podusię. Wykonaj krążenia biodrami. Piłeczka powinna masować Twój odciek lędźwiowy kręgosłupa rozluźniając go.
Rozluźnianie pleców - połóż się plecach i przyciągnij zgięte kolana do klatki piersiowej. Poczuj, jak wydłuża się Twój odcinek lędźwiowy. Dla uczucia większego relaksu możesz zataczać małe koła kolanami.
Kolano zatacza koła - połóż się na plecach. Zegnij i przyciągnij do klatki jedną nogę, drugą trzymaj prostą. Zgiętą nogą zataczaj koła, kilka w jedną, kilka w drugą stronę. Nie odrywaj pleców od podłoża. Poczuj, jak pracują Twoje biodra. Zmień stronę.
Żabka - połóż się na plecach. Złącz stopy, a kolana luźno puść na boki. Jeśli jest Ci niewygodnie możesz włożyć pod kolana klocki do jogi. Poczuj, jak rozluźniają się Twoje biodra. Zostań w pozycji do 2 minut.
Malasama – przejdź do pozycji kucznej. Jeśli masz problem z wykonaniem tej pozycji usiądź na klocku do jogi. Wyprostuj plecy, rozluźnij ciała. Powinnaś czuć, jak delikatnie rozciągają się Twoje plecy i łydki. Wytrzymaj w tej pozycji koło 2 minut.
Zmodyfikowany sfinks – usiądź tak jak na zdjęciu. Obie Twoje nogi powinny być zgięte. Następnie delikatnie pochyl się w stronę kolana nogi z przodu. Poczuj, jak rozciąga się pośladek. Zostań w takiej pozycji do uczucia rozluźnienia, a następnie zmień stronę.
Oddech w brzuch – położ się na brzuchu, a pod podbrzusze włóż małą podusię. Rozluźnij się. Na wdechu kieruj powietrze do poduszki, a na wydechu rozluźnij brzuch i pozwól, by poduszka zatopiła się w nim. Zrób kilka oddechów – do uczucia ulgi. Następnie przełóż piłkę w okolicę przepony, w okolicę dolnych żeber. Ponownie nabieraj powietrze „do poduszki”, a na wydechu poczuj, jak poduszka zatapia się w brzuch i rozluźnia spięte tkanki.

Już po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń kilka razy w tygodniu zauważysz poprawę. Twoje ciało będzie bardziej elastyczne, tkanki lepiej ukrwione i odżywione, a dolegliwości bólowe zmniejszone. Nie zapominaj o zdrowej diecie oraz nawodnieniu każdego dnia. Odwiedź również fizjoterapeutkę uroginekologiczną, która przeprowadzi terapię manualną, wisceralną bądź osteopatyczną, dzięki czemu komfort Twojego życia poprawi się jeszcze bardziej.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V. 

 

Umów się na wizytę w Katowicach >>> GABINET

Ćwiczenia w endometriozie

2 komentarze do “Ćwiczenia w endometriozie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę