Wagina… Co o niej wiesz?

Czy wiesz, jak wygląda Twoja wagina? Czy wiesz, jakie spełnia funkcje? Czy przypadkiem na co dzień nie zapominasz o jej istnieniu? Czy potrafisz o niej mówić otwarcie, czy jest dla Ciebie tematem tabu? Dziś kilka słów o pochwie, sromie i kobiecości.

Wagina to potoczna nazwa określająca zewnętrzne narządy kobiece (genitalia), do których zaliczamy: wargi sromowe, ujście cewki moczowej, łechataczkę oraz wzgórek łonowy. Pochwa to wewnętrzny przewód mięśniowo – błoniasty, który stanowi ostatni odcinek żeńskiego układu rozrodczego. 

Kilka słów o wargach sromowych. Zadaniem warg sromowych jest ochrona dróg rodnych przed infekcjami i urazami mechanicznymi. Wyróżniamy:

 • wargi sromowe zewnętrzne (dawniej zwane większymi) – dwa fałdy skórno – tłuszczowe, które pokryte są owłosieniem. Na dole warg zewnętrznych wyczuć można dwie grudki – to gruczoły Bartholina, które odpowiadają za produkcję wydzieliny podczas przyjemności seksualnej nawilżając przedsionek pochwy
 • wargi sromowe wewnętrzne (dawniej zwane mniejszymi), które widzimy po rozchyleniu warg zewnętrznych są nieowłosione, gładkie, bez tkanki tłuszczowej. Najczęściej mają kolor różowoczerwony, ale moga być również brązowe, a nawet lekko fioletowe. Zawierają więcej zakończeń nerwowych niż wargi zewnętrzne
wargi sromowe
Wargi sromowe każdej kobiety wyglądają inaczej (nie porównuj swojej budowy do budowy innych kobiet!). Wyróżniamy kilka ich typów:
Typ I – tzw. Barbie wagina – zarówno wargi sromowe wewnętrzne, jak i zewnętrzne są niewielkie. Genitalia są praktycznie niewidoczne. 
Typ II – tzw. motylek – wargi sromowe wewnętrzne są większe i wystają spod zewnętrznych. Ten typ budowy może powodować dyskomfort podczas stosunków, przy noszeniu obcisłej bielizny, w czasie upałów. Dla niektórych kobiet stanowi defekt estetyczny. 
Typ III – tzw. bułeczka – wargi sromowe zewnętrzne są bardzo mięsiste i duże i zakrywają wargi wewnętrzne
Typ IV – wargi asymetryczne, asymetria najczęściej dotyczy warg wewnętrznych, ale może dotyczyć również warg zewnętrznych.
 

Pochwa łączy kanał dróg rodnych z macicą. Jest elastyczna i rozciągliwa. Wejście do pochwy znajduje się w przedsionku pochwy, który zakończony jest fałdem błony śluzowej potocznie zwanej błoną dziewiczą. Przednia ściana pochwy sąsiaduje z pęcherzem moczowym oraz cewką moczową, tylna ściana z kolei sąsiaduje z odbytem. Przekrój poprzeczny pochwy kształtem przypomina literę H, ponieważ ściany pustej pochwy praktycznie przylegają do siebie. Zakończeniem pochwy jest tzw. sklepienie pochwy (w którym zbiera się nasienie po wytrysku).

pochwa

Ściany pochwy składają się z trzech warstw:

 • wnętrzne pochwy otula błona śluzowa, która tworzy tzw. marszczki pochwowe (marszczki te najmocniej wyczuwalne są w dolnej części pochwy u młodych, nierodzących kobiet)
 • środkowa warstwa utworzona jest przez włókna mięśniowe, które zapewniają pochwie rozciągliwość oraz w trakcie podniecenia mogą zwiększać swoją grubość 
 • warstwa zewnętrzna to tkanka łączna
To teraz kilka słów o tym, co zapewne najbardziej Was interesuje. Jakie wymiary ma pochwa?
Jej długość wynosi średnio 8 cm, a szerokość 2 – 3 cm. Niewiele prawda? Ale jedną z właściwości pochwy jest jej zdolność do zmiany rozmiaru i umiejętność dopasowania się do dowolnego kształtu (również w czasie porodu!). W czasie stosunku im bardziej jesteś pobudzona i podniecona tym dłuższa i bardziej elastyczna staje się Twoja pochwa. Dodatkowo pochwa jest silnie unerwiona i ukrwiona, dzięki czemu jest wrażliwa na bodźce dotykowe, co podczas odpowiedniej stymulacji umożliwia osiągnięcie orgazmu.
 

Jakie są funkcje pochwy?

 • odpowiada za prokreację – w trakcie stosunku wprowadzany jest do niej członek, a wytrysk umożliwia zajście w ciążę
 • umożliwia poród (pochwowy)
 • wytwarza duże ilości śluzu, który umożliwia odbycie stosunku, a w okresie owulacji ułatwia zapłodnienie
 • bakterie pochwowe, które się w niej znajdują utrzymują kwaśne środowisko, co zapobiega infekcjom i wnikaniu zarazków do jej wnętrza
 • w czasie miesiączki wydostaje się przez nią na zewnątrz krew menstruacyjna
 • zapewnia przyjemność w trakcie stosunku stanowiąc jedną z najbardziej erogennych stref kobiecych
Pochwa ulega zmianom w wyglądzie i w funkcjonowaniu na przestrzeni całego życia kobiety.
U młodych, nierodzących kobiet pochwa zazwyczaj nie ma problemów z wytwarzaniem śluzu, jest elastyczna, regeneruje się i szybko oczyszcza. U kobiet po porodach mogą pojawić się pierwsze oznaki suchości pochwy czy uczucie luźnej pochwy w trakcie seksu. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym zauważają pierwsze objawy utraty elastyczności, zmniejszenie grubości ścianek pochwy, problemy z nawilżeniem czy częstsze infekcje intymne. To wszystko jest zasługą obniżającego się poziomu estrogenów. Po menopauzie pochwa staje się mniej wrażliwa na urazy mechaniczne, a jeszcze bardziej podatna na infekcje. Może pojawiać się ból podczas współżycia związany z suchością i wiotkością ścian pochwy. Strefy erogenne mogą stać się mniej wrażliwe na bodźce, co związane jest z mniejszym dopływem do nich krwi. Wargi sromowe stają się cieńsze przez utratę tkanki tłuszczowej. 


Dzisiejsza lekcja anatomii wraz z ostatnim postem o łechtaczce i kolejnym o wulvie tworzą wstęp do opowieści o kobiecej przyjemności. Tutaj możesz przeczytać o orgazmie, a także dowiedzieć się, jak zwiększyć swoją przyjemność w łóżku.

Jeśli nadal zastanawiacie się, czy Wasza wulwa wygląda normalnie zerknijcie na profil @the.vulva.gallery na instagramie.

Dziękuję, że ze mną jesteś. 

Z.V. 

Wagina… Co o niej wiesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę