Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Czy przypomina badanie ginekologiczne? Czy jest się czym stresować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zacznijmy od podstawowego pytania. Czy trzeba w szczególny sposób przygotować się do wizyty? Nie ma takiej konieczności. Jeśli masz wyniki badań (np. USG, RTG, wypisy ze szpitala, kartę ciąży) możesz zabrać je ze sobą. Jeśli jesteś w ciąży weź zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do fizjoterapii.

Jaki ubiór będzie najlepszy? Legginsy lub krótkie spodenki, bluzka na ramiączkach – w takim stroju możesz ćwiczyć, natomiast badanie najlepiej przeprowadzać w samej bieliźnie (ale Twój komfort jest dla mnie najważniejszy).

Wizyta rozpocznie się od szczegółowego wywiadu. Jakich pytań możesz się spodziewać?

 • Ciąża i przebyte porody (jak przebiegała ciąża/poród/połóg)
 • Urazy oraz przebyte operacje i zabiegi, blizny znajdujące się na ciele
 • Choroby przewlekłe (np. problemy z tarczycą), obciążenia genetyczne
 • Dolegliwości bólowe
 • Incydenty nietrzymania moczu, kału, gazów, gazy pochwowe
 • Obniżenie narządów miednicy mniejszej
 • Miesiączka – dolegliwości w czasie menstruacji, czas trwania i obfitość krwawienia
 • Współżycie – czy odczuwasz dolegliwości bólowe podczas/ po stosunku, czy masz orgazmy, czy masz problemy z odpowiednim nawilżeniem podczas seksu
 • Antykoncepcja hormonalna
 • Dolegliwości jelitowe, częstość mikcji i defekacji
 • Infekcje intymne

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące swojego zdrowia czy dolegliwości – śmiało pytaj. Na każde pytanie postaram się udzielić odpowiedzi J Pytania możesz sobie spisać już przed pierwszą wizytą

Następnie wykonam badanie Twojej postawy ciała oraz kilka testów manualnych, które powiedzą mi, jak pracuje Twoje ciało. Zbadam jamę brzuszną, klatkę piersiową i przeponę, ocenię stan ewentualnych blizn. Jeśli będzie to konieczne, za Twoją zgodą, przeprowadzę badanie dna miednicy przez pochwę. Takie badanie u fizjoterapeuty znacząco różni się od badania u ginekologa. Ginekolog bada za pomocą wzierników na fotelu ginekologicznym, ja palpacyjnie oceniam stan mięśni dna miednicy w pozycji leżącej na plecach. Na co zwracam szczególną uwagę podczas takiego badania? Na siłę i wytrzymałość mięśni dna miednicy, asymetrię w obrębie tkanek, obniżenie narządów, oceniam bliznę po nacięciu/pęknięciu krocza. Stan mięśni dna miednicy mogę ocenić również za pomocą urządzenia kGoal – PelviFly. Jest to urządzenie dopochwowe, które łącząc się z telefonem za pomocą Bluetooth pokazuje pracę Twoich mięśni dna miednicy.

Po przeprowadzonym dokładnym badaniu i wywiadzie można przejść do terapii. Na początku na pewno dowiesz się ode mnie o prawidłowym wykonywaniu czynności dnia codziennego – bez tej wiedzy proces leczenia nie będzie przebiegał prawidłowo. Następnie przeprowadzam terapię manualną (brzucha, przepon ciała, kości krzyżowej, spojenia łonowego – terapia dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta). Pokażę Ci również odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia i zadam zadanie domowe (ćwiczenia, autoterapia) – Twoja praca w domu jest kluczowa w procesie terapeutycznym. Jeśli jest taka konieczność zastosuję aplikację Kinesiology Taping. Prześlę Ci również na maila zebrane zalecenia po pierwszym naszym spotkaniu.

Jak widzisz wizyta u fizjoterapeuty nie jest wcale taka straszna. Pamiętaj, że nie musisz się zgodzić na badanie przezpochwowe, jeśli wiesz, że będzie się wiązało dla Ciebie z dużym dyskomfortem. Staram się jednak, by wizyta przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze, bez poczucia wstydu, a komfort pacjentek jest dla mnie bardzo ważny. Możesz ze mną porozmawiać o wszystkich swoich niepokojach.

Zapraszam na wizytę Drogie Panie 🙂

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V. 

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry