Automobilizacja blizny po cięciu cesarskim

Czy samodzielnie można pracować ze swoją blizną po cięciu cesarskim? Czy autoterapia blizny jest naprawdę konieczna? Odpowiedź na oba pytania brzmi: tak. Samodzielna terapia blizny jest nie tylko możliwa, ale również bardzo potrzebna.

Mobilizacja blizny, czyli masaż wykonywany na bliźnie oraz w jej okolicach, poprawi ślizg i przesuwalność przeciętych tkanek względem siebie. Polepszy krążenie w okolicy blizny. Będzie przeciwdziałać powstawaniu zrostów.

Autoterapię blizny można rozpocząć po całkowitym jej wygojeniu – rana nie może krwawić, czyli ok 6 tygodni po zabiegu. Warto wcześniej udać się do ginekologa, który zbada bliznę i wyrazi zgodę na jej autoterapię.  Jeśli przeszłaś operację kilka miesięcy, a nawet lat temu- śmiało mobilizuj bliznę od razu.

Masaż blizny powinien zająć kilkanaście minut dziennie. Możesz wykonywać go samodzielnie, bądź poprosić o pomoc partnera. Na początku mobilizuj tkankę delikatnie, ale z czasem, gdy skóra nie będzie już tak tkliwa i przyzwyczai się do dotyku, odważniej i z  mocniejszym naciskiem stosuj techniki opisane poniżej.

Przedstawię Wam kilka technik mobilizacji, które możecie wykonywać w ramach autoterapii. Pamiętajcie jednak, że nic nie zastąpi wizyty u fizjoterapeuty, który oceni stan Waszej blizny, przeprowadzi terapię i pokaże, jak prawidłowo zrobić automasaż.

Wszystkie ruchy wykonuj na całej długości blizny, szczególną uwagę skup na miejscach, w których blizna jest mało ruchoma lub “wciągnięta” do środka. Podczas autoterapii blizny pojawić może się uczucie ciepła, swędzenia, ciągnięcia lub delikatnego bólu blizny.

 

Głaskanie i rozcieranie w kierunku do blizny

Masaż rozpocznij od przyzwyczajenia tkanek do dotyku. Wykonaj głaskanie od obwodu do blizny. Następnie rozcieraj koliście również do blizny. Na tym etapie możesz wsmarować w bliznę maść lub odrobinę oliwki, co ułatwi wykonywanie kolejnych technik.

Przesuwanie tkanek wzdłuż blizny

Umieść kciuk po jednej stronie rany, a pozostałe palce po drugiej. Przesuwaj rękę wzdłuż brzegów blizny.

Przesuwanie blizny

Połóż palce na bliźnie. Przesuwaj bliznę do boków, w górę i w dół, zatrzymaj ruch na kilka sekund i wróć do środka. Jeśli Twoja blizna jest wciągnięta do środka wykonaj te same ruchy najpierw nad blizną, później pod blizną, a na końcu na bliźnie.

Ruchy okrężne - rozcieranie blizny

Połóż palce na bliźnie. Dociskając bliznę wykonuj na niej małe kółeczka. Przesuwaj palce rozcierając zarówno w prawą, jak i lewą stronę. Jeśli Twoja blizna jest wciągnięta do środka wykonaj te same ruchy najpierw nad blizną, później pod blizną, a na końcu na bliźnie.

Przełamywanie blizny

Palce jednej dłoni ułóż nad blizną, drugiej pod. Wykonuj ruchy, jakbyś chciała przełamać bliznę na pół i ustawić ją w kształt litery S.

Rolowanie blizny

Złap skórę i tkanki głębiej położone w poprzek blizny. Przesuwaj między palcami powstały fałd na całej długości blizny. Powtórz w prawą i lewą stronę. 

Unoszenie blizny

Złap bliznę palcami i spróbuj ją unieść, tak jakbyś chciała oderwać ją od tkanek położonych głębiej. 

Zagłębianie w bliznę

Zegnij nogi, palce ułóż na bliźnie. Spróbuj wejść palcami wgłąb brzucha i blizny. Powoli przesuwaj bliznę w górę i dół oraz na boki. Następnie wykonaj ruchem okrężnym małe kółeczka.

 

O tym, jakie mogą być konsekwencje blizny i zrostów powstałych po cięciu cesarskim przeczytacie tutaj. Natomiast w tym poście pisałam o etapach pracy z blizną. 

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V. 

 

Automobilizacja blizny po cięciu cesarskim

2 komentarze do “Automobilizacja blizny po cięciu cesarskim

 1. Pani Zuzanno,
  Dziękuję bardzo za posty o bliznach. Bardzo się cieszę, że na nie trafiłam. Miałam wielki problem po cc, a mój fizjoterapeuta nie poinformował mnie, że mogę pracować sama nad bliznami. Teraz zmieniłam specjalistę, ćwiczę z Panią i już widzę efekty 🙂 Serdecznie pozdrawiam!

  1. Pani Anito,
   Dziękuję za komentarz 🙂 Cieszę się, że moje posty przybliżyły Pani tematykę blizny po cc i samodzielnej pracy z nią. W najbliższym czasie pojawi się kolejny post dotyczący blizn: ćwiczenia mobilizujące, wspomagające terapię blizny 🙂
   Pozdrawiam!
   Z.V.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę