Praca z blizną po cięciu cesarskim

Praca z blizną jest koniecznością. Nawet dobrze zagojona blizna powinna zostać poddana terapii, by zapobiec powstaniu zrostów pooperacyjnych, przywrócić jej prawidłową ruchomość i oddzielić od tkanek otaczających.

Z ostatniego artykułu dowiedzieliście się jakie mogą być konsekwencje blizny i zrostów powstałych na skutek cięcia cesarskiego. Dziś opiszę etapy pracy z blizną dzięki czemu, bezpośrednio po operacji, Panie będą wiedziały, jak postępować i jak pracować z raną, a następnie blizną.

Proces gojenia się rany i tworzenia blizny podzielić można na III fazy:

I faza – faza zapalenia, 7 pierwszych dni od operacji

II faza – faza proliferacji i angiogenezy (faza naprawy), do 6 – 8 tygodnia po operacji

III faza – modelowanie, przebudowa blizny, od pół roku do ok. 2 lat po operacji

W I fazie nie zajmujemy się bezpośrednio blizną, ponieważ nie jest ona jeszcze uformowana. Pracujemy na sąsiednich tkankach. Ta faza jest bardzo istotna, ponieważ ma wpływ na późniejsze powstawanie zrostów. Na tym etapie samodzielna praca z tkankami jest praktycznie niemożliwa, dlatego warto udać się do fizjoterapeuty, który wykona drenaż limfatyczny okolicy blizny, co usprawni odpływ limfy, krążenie krwi i zmniejszy obrzęk pooperacyjny.

Jak pomóc sobie samej?

  • Wstawaj i kładź się z pozycji bocznej.
  • Podczas kaszlu i kichania przytrzymaj okolicę rany dłonią, by nie doszło do jej rozejścia.
  • Unikaj kąpieli w wannie i długiego namaczania blizny, zapewnij jej dostęp powietrza.
  • Zacznij jak najszybciej karmić piersią – to przyspieszy obkurczanie się macicy i zmniejszy ryzyko powstawania zrostów.
  • Szybszą regenerację macicy i powrót narządów wewnętrznych na miejsce zapewnia również leżenie na brzuchu (dozwolone od 3 doby po cc). Leż na brzuchu po kilka minut kilka razy dziennie. Jeśli odczuwasz duży dyskomfort w okolicy blizny połóż pod brzuch miękką poduszkę.
  • Dotykaj tkanek dookoła blizny, co szybciej przywróci czucie w okolicy brzucha i cięcia. Pamiętaj, by nie rozciągać rany, a ruchy wykonywać w kierunku do blizny.
  • Przede wszystkim staraj się jednak trochę poćwiczyć. Delikatne ruchy pomogą Ci szybciej wstać i przywrócić sprawność. Wstań i wyprostuj się tak szybko, jak to możliwe. Walcz z bólem i ciągnięciem w okolicy blizny, by zapobiec powstawaniu zrostów.

W II fazie przechodzimy do bezpośredniej pracy na bliźnie. To najlepszy moment, by udać się do fizjoterapeuty, jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście. Fizjoterapeuta będzie kontynuował techniki drenażu limfatycznego nie tylko na tkankach okolicznych, ale i na samej bliźnie. Wdroży delikatne techniki mięśniowo – powięziowe, które obejmują brzuch i mobilizację blizny. W tym okresie pacjentka zostanie nauczona kilku ruchów i chwytów terapeutycznych, które powinna powtarzać 2 razy dziennie. Dodatkowo pacjentka może szczotkować okolicę blizny miękką szczoteczką np. bambusową, w celu poprawy ukrwienia i zwiększenia elastyczności tkanek. W celu utrwalenia efektów terapeutycznych fizjoterapeuta może zastosować kinesiotaping, czyli oklejanie plastrami.

W III fazie możliwy jest jeszcze remodeling blizny. W tym okresie można oszacować już czy doszło do powstania zrostów. Techniki terapeutyczne stosowane w III fazie są bardziej głębokie i bolesne. Wykorzystuje się tu masaż tkanek głębokich oraz bardziej zdecydowane techniki mięśniowo – powięziowe obejmujące blizny. Nadal istotna jest autoterapia. Należy pamiętać, że techniki stosowane przez fizjoterapeutę nie zerwą powstałych zrostów! Taki efekt przyniesie jedynie leczenie operacyjne. Dzięki interwencji fizjoterapeutycznej można wpływać tylko na przebudowę i orientację włókien kolagenowych.

Terapię blizny można rozpocząć niezależnie od tego, ile czasu minęło od operacji. Nigdy nie jest na to za późno. Terapia będzie w takim przypadku dłuższa, jednak zawsze warto się na nią udać.

Z kolejnych wpisów dowiecie się, jak samodzielnie mobilizować bliznę i jakie ćwiczenia wykonywać, by wspomagać terapię blizny po cesarskim cięciu.

Jeśli jesteś po cięciu cesarskim pamiętaj, by udać się na fizjoterapię po okresie połogu (lub wcześniej, jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości bólowe). Umów się na wizytę

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Praca z blizną po cięciu cesarskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę