Twarz a MDM

Co mają wspólnego Twoje mięśnie twarzy z mięśniami dna miednicy?

Nasze ciało to sieć mięśniowo – powięziowych połączeń. Dzięki powięzi mięśnie łączą się ze sobą i oddziałują na siebie nawzajem. Co to oznacza? Napięcia w jednym rejonie przenoszą się na inne partie ciała. Jak się ma do tego dno miednicy i twarz? Przyjrzyjmy się dwóm taśmom mieśniowo – powięziowym. Taśmie powierzchownej tylnej oraz taśmie głębokiej przedniej.

Taśma powierzchowna tylna biegnie:

 • od rozcięgna podeszwowego, przez ścięgno Achillesa i mięsień brzuchaty łydki
 • tyłem ud (mięśniami kulszowo – goleniowymi)
 • przez więzadło krzyżowo – guzowe daje połączenie z miednicą
 • przechodzi w prostownik grzbietu
 • mięśniami podpotylicznymi dociera do czepca ścięgnistego głowy (który kończy się na czole)

Taśma głęboka przednia biegnie:

 • od podeszwowej części stopy
 • za kośćmi podudzia oraz kolanem
 • przez wewnętrzną część uda i po przedniej stronie stawu biodrowego, wplata się w mięśnie dna miednicy
 • od przodu odcinka lędźwiowego łączy się przez odnogi przepony i biegnie przez tkanki otaczające narządy klatki piersiowej
 • dociera do mięśni przedniej części szyi i kończy na twarzoczaszce i mózgoczaszce

Taśma powierzchowna przednia przebiega od grzbietowych części stóp do boczno – tylnych części czaszki. W rejonie miednicy mięśnie nie mają wspólnego bezpośredniego połączenia, jednak przyczepy mięśni na miednicy wystarczają, by napięcia z dolnej częśni tej taśmy mięśniowo- powięziowej (tj. z rejonu nóg) przenosiły się wyżej.

Sprawdź to sama

Patrząc na przebieg tych taśm widzimy, że okolica miednicy łączy się napięciowo z okolicą głowy i twarzy. Nie wierzysz? Wykonaj kilka prostych ruchów i zastanów się, czy czujesz, jak napięcie jednej okolicy ciała wpłynie na odległe miejsce. 

 • Zmarszcz brwi – czy czujesz, jak napina się zewnętrzna warstwa mięśni dna miednicy?
 • Zaciśnij mocno oczy – wyczuj skurcz dna miednicy
 • Ściągnij łopatki – teraz napina się środkowa warstwa MDM
 • Zaciśnij zęby – napina się wewnętrzna warstwa dna miednicy.
 • Spróbuj rozluźnić twarz, jednocześnie aktywując mięśnie dna miednicy. I odwrotnie. Napnij mocno wszystkie mięśnie twarzy, a rozluźnij okolicę krocza. Czy jest to możliwe do wykonania?

No dobrze, ale czy ustawienie naszego ciała , w tym miednicy, rzeczywiście będzie miało realny wpływ na pojawiające się zmarszczki na twarzy?

Ustawienie miednicy oddziałuje na ustawienie m.in. stawów skroniowo – żuchwowych. Asymetria w obrębie miednicy spowoduje asymetryczną pracę stawów skroniowo – żuchwowych, nieprawidłowe napięcie w obrębie szyi i głowy. Stąd już niedaleka droga do asymetrii twarzy, bruzd nosowo – wargowych, czy bóli w obrębie mięśni żwaczy (a napięte mięśnie żwacze potrafią zmienić kształt kości policzkowych!). A mięśnie dna miednicy? Asymetryczne ustawienie miednicy to asymetryczna praca MDM, co zaburza ich pracę i w konsekwencji może dawać ból czy nawet nietrzymanie moczu.

Działa to również w drugą stronę.

Stale napięte mięśnie żwacze (np. na skutek stresu) czy zmarszczone czoło mogą prowadzić do problemów z nadmiernie napiętymi mięśniami dna miednicy i dysfunkcji okolicy miednicy.

Spójrzmy dalej.

Nasze nawyki i styl życia mają wpływ na te połączenia. Spędzasz długie godziny przy biurku lub ekranie komputera, a Twoja postawa ciała pozostawia wiele do życzenia? Nie tylko miednica i kręgosłup mogą cierpieć na skutek takiego zachowania (o mięśniach dna miednicy nawet nie wspomnę, one są stworzone do ruchu!), ale także mięśnie twarzy i szyi. Wysuwasz głowę mocno do przodu – napinają się mięśnie MOSy (mostkowo – obojczykowo – sutkowe), które odpowiedzialne są za powstawanie drugiego podbródka i “chomików”. Wdowi garb. Znasz ten problem? To złożony problem całego ciała, ale również nie wygląda za dobrze i daje dolegliwości bólowe. Również może być spowodowany długotrwałą pozycją siedzącą, 

A co z blizną po cięciu cesarskim? Nie jest elastyczna? Zaniedbujesz ją? Nie masujesz? Czy wiesz, że usztywniona blizna po cięciu cesarskim (ale nie tylko po cc, wszystkie blizny) może dawać objawy bólowe w rejonie miednicy (np. ból w trakcie stosunku, czy miesiączki)? Czy zdajesz sobie sprawę, że taka blizna pociąga tkanki do siebie? To teraz spójrz na taśmy mięśniowo – powięziowe powyżej, zobacz, że kończą się w rejonie głowy i twarzy. Pomyśl, że opadające kąciki ust, drugi podbródek mogą być efektem nieopracowanej blizny na ciele. 

Nosisz każdego dnia buty na wysokim obcasie? Twoja stopa jest zgnieciona w za ciasnych butach? To napięcie kumuluje się w dnie miednicy (bolesne stosunki, miesiączki, problemy parciowe…itd.), a idąc wyżej napina plecy, szyję i … czoło. Tak, tak, dobrze czytasz. Zmarszczki podłużne czoła mogą powstawać już kilka pięter niżej, a efekt wizualny widzimy właśnie na czole. 

Jaki płynie z tego wniosek?

Dbasz o swoje zdrowie? Rób to holistycznie! Twoje ciało pragnie różnych form ruchu. Joga, pilates, spacery, treningi z obciążeniem, pływanie, taniec, jazda na rolkach. Różnorodna aktywność fizyczna zapewnia prawidłową pracę taśm mieśniowo – powięziowych i samej powięzi. Lepsza praca powięzi i mięśni to lepsza elastyczność, nawodnienie i odżywienie tkanek. A skutkiem ubocznym będzie ładniejszy wygląd (całego ciała). Oczywiście nie samą aktywnością człowiek żyje. Nie zapomnij o relaksie, dobrym odżywianiu, nawodnieniu i śnie. Masaż od czasu do czasu też się przyda 🙂 

Przy problemach z dnem miednicy nie zapomnij o pracy również z obszarem twarzy i głowy. Jeśli marzy Ci się zachowanie młodego wyglądu twarzy na dłużej nie zapomnij o pracy z pozostałymi rejonami ciała (w tym mięśniami dna miednicy)!

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Twarz a MDM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę