Bolesne miesiączki

Zespół bolesnego miesiączkowania. Dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Charakteryzuje się bólem występującym przed, bezpośrednio przed, w trakcie i po miesiączce. Obejmuje bóle w okolicy kości krzyżowej i podbrzuszu, które mogą promieniować do pachwin i kończyn dolnych, a także objawy wegetatywne tj. bóle głowy, nudności, biegunkę lub zaparcia, zaburzenia jelitowe, chwiejność emocjonalną i inne.

Około 50 – 70% kobiet cierpi z powodu bólu występującego w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Częstotliwość i nasilenie objawów są zazwyczaj zmienne. Bolesne miesiączki mogą być pierwotne lub wtórne. Wtórne bolesne miesiączki wiążą się z patologicznymi, strukturalnymi zmianami np. endometriozą, polipami endometrium, włókniakami, zapaleniem narządów miednicy mniejszej czy też urazami (np. upadek na kość krzyżową), bądź stresem. Pojawiają się kilka lat po pierwszej miesiączce i mogą wiązać się z bolesnymi stosunkami, bólem owulacyjnym. Z pierwotnymi bolesnymi miesiączkami mamy do czynienia przy zbyt dużej aktywności skurczowej macicy wywołanej nadmiarem prostoglandyn, bez współistniejących zmian chorobowych macicy. Najczęściej problem ten dotyczy dziewczynek w okresie dojrzewania i maleje wraz z wiekiem lub po ciąży. Pierwotne bolesne miesiączki dzielimy na miesiączki typu zastoinowego i typu kurczowego.

Czym charakteryzują się miesiączki o typie zastoinowym?

 • Ciemnoczerwoną krwią ze skrzepami
 • Głębokim, tępym bólem podbrzusza
 • Długim trwaniem krwawienia – nawet powyżej 5 dni

Wywoływać może je otyłość, nieefektywna praca przepon ciała (w tym przepony oddechowej i przepony miednicy), zaburzony drenaż w obrębie miednicy, słaba ruchomość całego ciała.

Czym charakteryzują się miesiączki o typie kurczowym?

 • Żywo – czerwonym kolorem krwi
 • Bólem skurczowym związanym z aktywnością macicy
 • Krótszym trwaniem krwawienia – około 3 – 5 dni

Wywoływać może je stres, nadmierny wysiłek fizyczny, brak snu (wzmożona aktywność układu współczulnego). Powiązane mogą być z zaburzeniami hormonalnymi w drugiej połowie cyklu. Mogą również wynikać z nieprawidłowego ułożenia kości krzyżowej, kości guzicznej czy zaburzeń pracy stawów krzyżowo – biodrowych.

Jakie są przyczyny bolesnych miesiączek?

Przyczyny nie są do końca poznane, jednak istnieje wiele czynników, które mogą powodować ból podczas menstruacji. Należą do nich:

 • Brak ruchu – narządy wewnętrzne do prawidłowej pracy potrzebują ruchu, który zapewnia im  mobilność i ślizg. To z kolei poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek.
 • Nieprawidłowy oddech – praca przepony oddechowej jest ściśle powiązana z pracą mięśni dna miednicy – jeśli nie oddychasz prawidłowo Twoje dno miednicy nie pracuje odpowiednio.
 • Nieprawidłowa postawa ciała – garbienie się, zbyt długie siedzenie powoduje spychanie narządów miednicy mniejszej w dół, w stronę mięśni dna miednicy. To bardzo mocno obciąża krocze, a w efekcie może dawać dolegliwości bólowe.
 • Częste infekcje układu moczowego – każda infekcja pęcherza moczowego czy cewki moczowej zostawia w organizmie ślad – w tkankach tworzą się zrosty, które uniemożliwiają prawidłowy ślizg pomiędzy narządami, a to wpływa na pracę skurczową macicy podczas miesiączki.
 • Operacje okolicy miednicy mniejszej – również powodują zrosty tkanek, które mogą dawać dolegliwości bólowe.
 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej – np. nadmierna produkcja prostoglandyn spowodowana nierównowagą pomiędzy estrogenem a progesteronem.
 • Nieprawidłowa dieta i związane z tym problemy jelitowe – zaparcia, biegunki – macica ma taką samą czynność skurczową, jak jelita. Jeśli jelita nie pracują prawidłowo to macica również.
 • Nadmierne napięcie mięśni brzucha i mięśni okolicy miednicy – zaburza ukrwienie i ruch narządów wewnętrznych.
 • Stres, przemęczenie, nadmierny wysiłek fizyczny – nadmierna aktywność układu współczulnego powoduje niedokrwienie narządów i mięśni miednicy mniejszej
 • Urazy kończyn dolnych, kości miednicy, kręgosłupa, asymetria miednicy – uraz wiąże się bólem, a ból z obronnym napięciem tkanek. Nadmiernie napięte tkanki to zaburzone ukrwienie i odżywienie. Asymetryczne ułożenie miednicy, a tym samym macicy uniemożliwi efektywną czynność skurczową macicy i oczyszczenie jej z krwi miesięcznej.

 

Czy tylko tabletki przeciwbólowe mogą pomóc?

Nie. Fizjoterapia również może pomóc. Systematyczna terapia może całkowicie znieść dyskomfort związany z cyklem menstruacyjnym.

Co może zrobić fizjoterapeuta? Zastosować techniki drenażowe, terapię manualną, terapię wisceralną, dobrać odpowiednie ćwiczenia, nauczyć prawidłowej postawy ciała i prawidłowego oddechu.

Co dzięki temu uda się osiągnąć? Poprawę mobilności stawów, mięśni oraz narządów wewnętrznych, ich ukrwienia i odżywienia, normalizację napięcia mięśniowego całego ciała, redukcję stresu i tonizację układu nerwowego. Dzięki temu bolesne miesiączki będą już tylko wspomnieniem.

Jeśli ból podczas miesiączki uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie umów się na wizytę.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V. 

Bolesne miesiączki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę