Bolesne miesiączki

Zespół bolesnego miesiączkowania. Dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Charakteryzuje się bólem występującym przed, bezpośrednio przed, w trakcie i po miesiączce. Obejmuje bóle w okolicy kości krzyżowej i podbrzuszu, które mogą promieniować do pachwin i kończyn dolnych, a także objawy wegetatywne tj. bóle głowy, nudności, biegunkę lub zaparcia, zaburzenia jelitowe, chwiejność emocjonalną i inne.

Około 50 – 70% kobiet cierpi z powodu bólu występującego w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Częstotliwość i nasilenie objawów są zazwyczaj zmienne. Bolesne miesiączki mogą być pierwotne lub wtórne. Wtórne bolesne miesiączki wiążą się z patologicznymi, strukturalnymi zmianami np. endometriozą, polipami endometrium, włókniakami, zapaleniem narządów miednicy mniejszej czy też urazami (np. upadek na kość krzyżową), bądź stresem. Pojawiają się kilka lat po pierwszej miesiączce i mogą wiązać się z bolesnymi stosunkami, bólem owulacyjnym. Z pierwotnymi bolesnymi miesiączkami mamy do czynienia przy zbyt dużej aktywności skurczowej macicy wywołanej nadmiarem prostoglandyn, bez współistniejących zmian chorobowych macicy. Najczęściej problem ten dotyczy dziewczynek w okresie dojrzewania i maleje wraz z wiekiem lub po ciąży. Pierwotne bolesne miesiączki dzielimy na miesiączki typu zastoinowego i typu kurczowego.

Czym charakteryzują się miesiączki o typie zastoinowym?

 • Ciemnoczerwoną krwią ze skrzepami
 • Głębokim, tępym bólem podbrzusza
 • Długim trwaniem krwawienia – nawet powyżej 5 dni

Wywoływać może je otyłość, nieefektywna praca przepon ciała (w tym przepony oddechowej i przepony miednicy), zaburzony drenaż w obrębie miednicy, słaba ruchomość całego ciała.

Czym charakteryzują się miesiączki o typie kurczowym?

 • Żywo – czerwonym kolorem krwi
 • Bólem skurczowym związanym z aktywnością macicy
 • Krótszym trwaniem krwawienia – około 3 – 5 dni

Wywoływać może je stres, nadmierny wysiłek fizyczny, brak snu (wzmożona aktywność układu współczulnego). Powiązane mogą być z zaburzeniami hormonalnymi w drugiej połowie cyklu. Mogą również wynikać z nieprawidłowego ułożenia kości krzyżowej, kości guzicznej czy zaburzeń pracy stawów krzyżowo – biodrowych.

Jakie są przyczyny bolesnych miesiączek?

Przyczyny nie są do końca poznane, jednak istnieje wiele czynników, które mogą powodować ból podczas menstruacji. Należą do nich:

 • Brak ruchu – narządy wewnętrzne do prawidłowej pracy potrzebują ruchu, który zapewnia im  mobilność i ślizg. To z kolei poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek.
 • Nieprawidłowy oddech – praca przepony oddechowej jest ściśle powiązana z pracą mięśni dna miednicy – jeśli nie oddychasz prawidłowo Twoje dno miednicy nie pracuje odpowiednio.
 • Nieprawidłowa postawa ciała – garbienie się, zbyt długie siedzenie powoduje spychanie narządów miednicy mniejszej w dół, w stronę mięśni dna miednicy. To bardzo mocno obciąża krocze, a w efekcie może dawać dolegliwości bólowe.
 • Częste infekcje układu moczowego – każda infekcja pęcherza moczowego czy cewki moczowej zostawia w organizmie ślad – w tkankach tworzą się zrosty, które uniemożliwiają prawidłowy ślizg pomiędzy narządami, a to wpływa na pracę skurczową macicy podczas miesiączki.
 • Operacje okolicy miednicy mniejszej – również powodują zrosty tkanek, które mogą dawać dolegliwości bólowe.
 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej – np. nadmierna produkcja prostoglandyn spowodowana nierównowagą pomiędzy estrogenem a progesteronem.
 • Nieprawidłowa dieta i związane z tym problemy jelitowe – zaparcia, biegunki – macica ma taką samą czynność skurczową, jak jelita. Jeśli jelita nie pracują prawidłowo to macica również.
 • Nadmierne napięcie mięśni brzucha i mięśni okolicy miednicy – zaburza ukrwienie i ruch narządów wewnętrznych.
 • Stres, przemęczenie, nadmierny wysiłek fizyczny – nadmierna aktywność układu współczulnego powoduje niedokrwienie narządów i mięśni miednicy mniejszej
 • Urazy kończyn dolnych, kości miednicy, kręgosłupa, asymetria miednicy – uraz wiąże się bólem, a ból z obronnym napięciem tkanek. Nadmiernie napięte tkanki to zaburzone ukrwienie i odżywienie. Asymetryczne ułożenie miednicy, a tym samym macicy uniemożliwi efektywną czynność skurczową macicy i oczyszczenie jej z krwi miesięcznej.

Czy tylko tabletki przeciwbólowe mogą pomóc?

Nie. Fizjoterapia również może pomóc. Systematyczna terapia może całkowicie znieść dyskomfort związany z cyklem menstruacyjnym.

Co może zrobić fizjoterapeuta? Zastosować techniki drenażowe, terapię manualną, terapię wisceralną, dobrać odpowiednie ćwiczenia, nauczyć prawidłowej postawy ciała i prawidłowego oddechu.

Co dzięki temu uda się osiągnąć? Poprawę mobilności stawów, mięśni oraz narządów wewnętrznych, ich ukrwienia i odżywienia, normalizację napięcia mięśniowego całego ciała, redukcję stresu i tonizację układu nerwowego. Dzięki temu bolesne miesiączki będą już tylko wspomnieniem.

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V. 

Bolesne miesiączki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry