Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu (NTM), czyli niekontrolowany wyciek moczu przez cewkę moczową. Dotyka ok. 3 mln kobiet w Polsce. Temat wstydliwy, intymny, ukrywany, rzadko poruszany. Wiele kobiet nie zgłasza problemu lekarzowi, nie wie, gdzie i u kogo może szukać pomocy. Pomocy w kwestii nietrzymania moczu szukać należy, ponieważ to schorzenie można skutecznie leczyć. W wielu przypadkach leczenie operacyjne jest ostatecznym rozwiązaniem, którego można uniknąć.

Myślicie, że nietrzymanie moczu dotyczy tylko kobiet w wieku okołomenopauzalnym? A może tylko kobiet w III trymestrze ciąży? Po części macie rację. Częstość nietrzymania moczu wzrasta wraz z wiekiem, a szczyt zachorowania przypada właśnie na okres okołomenopauzalny, jednak dotyczy również 10% kobiet w wieku 20 – 39 lat, 27% w wieku 40 – 59 lat. Natomiast sama ciąża stanowi czynnik ryzyka NTM, gdyż silnie obciąża dno miednicy. Poród przedłużający się powyżej 25 godzin, poród zabiegowy, wysoka waga dziecka, uszkodzenie dna miednicy przez pęknięcie lub głębokie nacięcie krocza to kolejne czynniki, które mogą mieć wpływ na NTM u młodych kobiet. Jakie mogą być inne przyczyny NTM niezwiązane z ciążą i wiekiem?

 • Zaburzenie hormonalne, głównie niedobory estrogenów, które powodują obniżenie napięcia mięśni dna miednicy
 • Stale wzmożone ciśnienie śródbrzuszne wynikające np. z otyłości lub przewlekłych chorób, w przebiegu których występuje ciągły kaszel
 • Operacje w obrębie miednicy mniejszej, które uszkadzają struktury nerwowo – mięśniowe
 • Przewlekłe zaparcia, które doprowadzają do nadmiernego rozciągania końcowego odcinka przewodu pokarmowego, a zalegające masy kałowe uciskają pęcherz i zmniejszają jego pojemność
 • Ciężka praca fizyczna
 • Nieprawidłowo dobrana aktywność fizyczna (np. zajęcia na trampolinach, podnoszenie zbyt dużych ciężarów na siłowni)
 • Zbyt szybki powrót do intensywnych ćwiczeń i pracy fizycznej w okresie połogu
 • Nadmierne napięcie MDM
 • Obniżenie narządów miednicy mniejszej

Rozróżniamy różne rodzaje nietrzymania moczu w zależności od jego przyczyny, objawów i przebiegu:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM)

Występuje najczęściej, dotyczy ponad 50% wszystkich rodzajów NTM, spowodowane jest zaburzeniami w pracy (osłabieniem) mięśni dna miednicy. Do wycieku moczu dochodzi podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej np. podczas kaszlu, kichania, dźwigania, podskoku. Wyciek moczu jest nagły, niezapowiedziany, bez wcześniejszego uczucia parcia na pęcherz.

W zależności od nasilenia objawów wyróżniamy trzy stopnie zaawansowania WNM

 Stopień I II III
Czynności, które powodują niekontrolowany wyciek moczuKaszel, kichanie, duży wysiłekWchodzenie po schodach, sprzątanieChodzenie po płaskim terenie, stanie, leżenie

Pierwszy stopień jest najczęściej bagatelizowany zarówno przez samych pacjentów, jak i lekarzy. Jeśli już na jego etapie wdrożymy odpowiednie leczenie (ćwiczenia i terapia) możemy stosunkowo szybko pozbyć się problemu i nie dopuścić do pogorszenia się objawów.

Naglące nietrzymanie moczu

Niekontrolowany wyciek moczu poprzedzony jest silnym uczuciem parcia na pęcherz i trudną do opanowania koniecznością oddania moczu. Parcie może być wywołane przez określone bodźce np. puszczenie wody w kranie. Nagła potrzeba oddania moczu może pojawić się, gdy wracamy do domu i wchodzimy po schodach lub już wsadzamy klucz do zamka i… nie zdążymy dobiec do toalety. Problem naglącego NTM dotyczy samego pęcherza moczowego i utraty równowagi między mechanizmami hamującymi i pobudzającymi czynność mięśnia wypieracza.

Pęcherz nadreaktywny

Występuje częstomocz (oddawanie moczu częściej niż 8 razy na dobę i częściej niż co 3 godziny oraz więcej niż 1 raz w nocy, a ilość moczu jest niewielka) i parcie naglące. Towarzyszyć może uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Mieszana postać NTM

Występują objawy wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Wynika z nadmiernego rozciągnięcia pęcherza moczowego. Pęcherz napełnia się do granic możliwości bez odczuwania parcia na mocz i gdy przekroczy tę granicę dochodzi do wycieku moczu w małych ilościach.

Nietrzymanie moczu pozazwieraczowe

Wynika  z zaburzeń anatomicznych wrodzonych lub pourazowych.

Nie ignorujcie sygnałów, jakie wysyła Wasze ciało. Nawet kilka kropel popuszczanego moczu raz na jakiś czas to sygnał, że problem NTM dotyczy właśnie Was. Odpowiednia diagnostyka i wdrożenie leczenia znacząco poprawią komfort życia i zapobiegną pogłębianiu się problemu.

Zaobserwowałaś objawy nietrzymania moczu – umów się na wizytę

Dziękuję, że ze mną jesteś.

Z.V.

Nietrzymanie moczu

2 komentarze do “Nietrzymanie moczu

 1. Cześć, bardzo dziękuję za ten artykuł i z niecierpliwością czekam na kolejne z tego tematu! Cieszę się, że ktoś pisze też o ważnych sprawach zdrowotnych, a nie tylko skupia się na ćwiczeniach poprawiających wygląd (często kosztem zdrowia właśnie!) Niestety moje koleżanki i inne młode osoby skupiają się tylko na wyglądzie, też się do takich zaliczalam i teraz wyglądu nadal zero, a pojawiły się bóle kręgosłupa i szyi. No ale teraz jestem mądrzejsza, też dzięki Teojej stronie 🙂

  1. Cześć 🙂 Cieszę się, że dzięki mojej stronie możesz bardziej świadomie podchodzić do zdrowia i wyglądu. Tak trzymaj! To właśnie zdrowie zapewnia Nam bazę do dobrego samopoczucia i wyglądu, dlatego należy zawsze o nie dbać w pierwszej kolejności. Skonsultuj swoje dolegliwości bólowe u dobrego fizjoterapeuty, który w czasie terapii zwróci też uwagę np. na poprawność wykonywanych ćwiczeń.
   Pozdrawiam i zapraszam do dalszego śledzenia mojej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę